Boş zamanınızda yapılabilecek harika bir proje.  Farenin hareketleri display devresine aktaılıyor. Eğlenceli bir devre. Led matris 8×10 kullanılmış. Devrede kontrolör olarak PIC16F877A mikrodenetleyicisi kullanılmış. Kodlama PYthon ile yapılmış. USB den UART dönüştürücü ve mikrodenetleyici arasında RF modülü kullanılmış.

 

Python kullanılarak farenin hareketleri kaydediliyor. Bu amaç için PYgame isimli oyundan yararlanılmış. Farenin koordinatları PYgame penceresi içinde kaydediiyor. Bu kayıtlar mikrodenetleyicinin anlayabileceği şekle dönüştürülüyor. Bu USB – serial adaptör ile yapılmış. Sonuç olarak farenin hareketleri seri port üzerinden mikrodenetleyiciye gönderiliyor.

 

 

 

Mouse izleyen led matris projesini yapmak için kaynak siteyi ziyaret edebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. ben bu devreyi yapmak istiyorum yalnız siz sadece pic adı vermişiniz yazılımını da verseniz daha yardımcı omuş olursunuz. devreler süper çok teşekkür ederim

  2. Muhammed Bey konuda kaynak siteyi de paylaştık. Kaynak sitede pic kodu ile elektronik devre şeması bulunuyor. Yorum yazan herkes devrenin çalıştığını söylemiş. Takııldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here