don't touch this

 

Merhaba arkadaşlar.  Bu gün Infrared sensör ile küçük bir proje vereceğim.  Projemizin amacı müzeler gibi yerlerde dokunulmasını istemediğimiz nesnelere dokunmak isteyenleri uyaran sesli bir uyarı sistemi yapmak. Bunun için sharp sensörü, bir denetleyici ve bir buzzer kullanacağız.

Kullandığımız sensör şu;

MZ80

 

MZ80 isimli bu sensörün kullanımı oldukça basit. 3-80 cm arasında nesne algılayabilen bu sensör Infrared elektromanyetik dalgaların yansımaları sayesinde yine bünyesinde olan fototransistör çıkışından logic değer vermekte ve endüstri standartlarında üretilmiş, minimum tepki süreli, güçlü sensördür. Sensör dijital çıkışlıdır. Algılanacak cisim menzil içine girdiğinde sensör çıkışı 0V’dan 3.8V’a yükselir. Çıkış sinyali mikrodenetleyici devrelerine doğrudan bağlanabilir. Doğru bağlantı için datasheetini inceleyebilirsiniz.

Sensörün 5V, GND ve sinyal bacağı olmak üzere 3 pini var.  Kurduğum devre şu şekilde;

Müze projesi

 

Şimdi devrede gördüğünüz gibi sensörün sinyal çıkışını NPN transistörün base’ine bağladım. ve transistörün collecter bacağını mikrodenetleyicinin giriş ünitesine bağladım. Böylelikle sensörden 3.8 volt geldiğinde transistör açılacak ve denetleyicinin giriş değeri 0V olacaktır. Sensörden değer okunmadığında ise transistörün collecter bacağı 5V olacak ve denetleyicinin giriş ünitesi logic-1 olacaktır. Sensörümüz bir nesne algıladığında çıkışta 0V, normalde ise 3.8Volt veriyor.    Programını yazarkende RB1 pininin 5 volt olduğu durumda RB0 pinininde 5V olmasını istiyorsunuz denetleyiciden. Böylelikle sensörün önüne bi el geçtiğinde buzzer’ımız çılgınlar gibi ötmeye başlıyor.

Şimdi şema iki kısımdan oluşuyor. Birincisi güç ünitesi ikincisi ise kontrol ünitesi. Şemanın diğer tarafında ise bir rektifier devresi görüyorsunuz.  Bu devre normalde şebekeden gücünü sağlıyor. Fakat elektrikler kesildiğinde devre beslemesini yedekte takılan pil sağlıyor. Yani role sayesinde bir anahtarlama yaparak beslemeyi pil üzerine aktarıyorum. Biraz incelediğinizde anlayacaksınız.

 

Bunun haricinde sorunuz olduğunda burada olacağım.   Ayrıca Powın-Powout ve GNDın ve GNDout çıkışları baskı devrede birbirine bağlanmıyor bunu bastığınızda bu uçları bir kablo ile siz bağlamanız gerekiyor.

Kolay Gelsin…

Dökümanlar için;   Müze Projesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here