TERMİSTÖRLER (NTC – PTC)

Termistörler ısı ile değerleri değişen bir direnç türüdürler. Termistörlerin bazı tipleri ısı ile doğru orantılı bazı tipleri de ısı ile ters orantılı olmak üzere dirençlerini değiştirirler. Şimdi kısaca bu tiplere bakalım;

PTC (Positive Temperature Coefficient / Pozitif Sıcaklık Katsayısı)

Sıcaklık  arttıkça  direnç değerleri  artan  ve  üzerinden geçirdikleri  akımı  azaltan elemanlara PTC denir. PTC’ler, otomatik ısı kontrol cihazlarında,  sıcaklık  ölçme aletlerinde,  renkli  TV’lerin tüplerinde,  dış manyetik alanlardan  dolayı  ortaya  çıkan renk karışmalarının önlenmesinde vb. kullanılırlar.

PTC’nin  sağlamlık  testi:  Ohm metreyle  yapılan  ölçümde  soğukta  düşük  direnç, ısıtıldığında ise yüksek direnç değeri okunmalıdır.

NTC (Negative Temperature Coefficient / Negatif Sıcaklık Katsayısı)

Yapı olarak PTC’ye benzer.  Isındıkça  direnci  azalır  ve  üzerinden  geçirebildiği  akım artar.

NTC’nin  sağlamlık  testi:  Ohm metreyle  yapılan  ölçümde  soğukta  yüksek  direnç, ısıtıldığında ise düşük direnç değeri okunmalıdır.

e1

 

2.10.1.NTC-Çamaşır Makinesi

 

e2

e3

 

NTC ile kazandaki suyun sıcaklığı kontrol edilir. NTC’nin değeri sıcaklık ile değişir. Kontrol kartı NTC’nin direncini kontrol eder ve kazan suyu sıcaklığını hesaplar. Isıtıcı, seçilen sıcaklığa ulaşılana kadar çalışır ve kontrol kartı tarafından kontrol edilir. Çevre sıcaklığına bağlı olarak değişen NTC direnç değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

e4 e5 

 

Olası Arıza Neden ve Sonuçları:

Elektronik kontrol kartı kullanılan çamaşır makinelerinde , NTC direnç değeri limitlerin dışında olduğunda , güvenlik algoritması devreye girer.

NTC sensörün açık veya kısa devreye yakın direnç göstermesi durumunda , ÇM ısıtma adımına geldiğinde ısıtıcı rölesini devreye sokmaz , dolayısıyla ısıtıcı çalışmaz ve makine soğuk yıkama yaparak yıkama programını tamamlar.Arıza koduna bakıldığında , E1,H1,F1 gibi arıza kodları görülür.

NTC kontrol edilirken kesinlikle açık ateş kullanılmamalı,elle ısıtıldığında yaklaşık 3 kΩ direnç ölçülmelidir.

2.10.2.NTC-Bulaşık Makinesi

NTC kontrol edilirken kesinlikle açık ateş kullanılmamalı,elle ısıtıldığında yaklaşık 30 kΩ direnç ölçülmelidir.

e6

2.10.3.NTC-Kurutma Makinesi

e9

e7

2 YORUMLAR

  1. Siemens sn serisi bi bulasik makinesi e11 hata veriyor arastirdim ntc sensör hatası diyor bunu nasıl giderebilirim yardimci olurmusunuz

    • 9 ay geçmiş ama yinede başkaları için bir iki tavsiyede bulunayım en basiti bacaklar oksitlenmiştir söküp temizler ve ölçü aleti ile ölçersin sonuçlar istenildiği gibi çıkmazsa mecburen yenisi ile değiştireceksin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here