PIC18F2550_GLCD_Oscilloscope

Grafik lcdleri birçok projede kullanmak mümkün ancak çözünürlükleri iyi olanların biraz pahalı olduğu da gerçek. Bu proje basit ölçümlerde ve dijital testlerde oldukça başarılı ve kolay taşınabilir(cepte bile) bir osilaskop olarak karşımızda.

Averaj voltajı, peak to peak(tepeden tepeye) değeri, frekansı ve saniyede 100 sample alarak dc gerilimi ölçebilen bu osilaskop aynı zamanda edge trigger özelliğine sahip. Yani yükselirken ya da alçalırken tetikleme ile ölçüm yapılabiliyor. Tabi ikisini birden kapatmak da mümkün.

Ölçüm hassasiyeti 0-5V, 0-2.5V ve 0-1.25V arasında ayarlanabiliyor. Her ne kadar voltaj olarak hassas olsa da örnekleme hızı maksimum 60KHz. Bunun nedeni de bu pic modelindeki ADC nin limitleri.

PIC18F2550, PLL ile 48MHz de çalıştırılmış ve devrenin beslemesi 9V. Ayrıca display de heryerde kolayca bulabileceğimiz 128×64 çözünürlüklü ks0108 çipsetli grafik LCD.

Döküman olarak, PIC için bootloader hex i(bu sayede com porttan fw güncellemek mümkün), PIC için açık kaynak yazılım C dilinde, PIC için hazır hex dosyası, üzerinde oynama yapmak isteyenler için ekstradan grafik lcd library dosyası ve devre şeması mevcut. Buradan indirilebilir –> pic_ossilascope

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here