PICKAT tanıtıldı

0
243

Mikrodenetleyici, yazılım yükleme vs.. denilince aklımıza şimdilerde Arduino, Raspberry Pi gibi platformlar geliyor. Son birkaç yıldır bu geliştirme bordları piyasayı domine etmekte. Aslında her zaman durum bu şekilde değildi. Arduino öncesinde yazılım gerektiren çalışmalar için Pic mikroişlemcileri kullanırdık. Pic’leri derleyiciye monte eder ve program yüklerdik. Devre kuracağımız zaman da 7805, kondansatör, osilatör gibi malzemeleri de mutlaka hazır eder ve devremizde kullanırdık. Doğrusunu söylemek gerekirse o zamanlar yazılım öğrenmek ve devre kurmak daha bir keyifliydi.

Arduino Atmel işlemcileri ile çalışan bir platform. Arduino çıktığından bu yana PIC programlayıcılar hobiciler için geri plana düştü. Bugünlerde ise yeni bir deneme platformuyla karşı karşıyayız. Adı PICKAT. PICKAT içerisinde PIC 18F2550 barındırıyor.

PICKAT tamamen açık kaynak bir proje. İsterseniz resmi sitesinden dökümanlarını indirerek kendi PICKAT’ınızı da yapabilirsiniz. Sizler de PICKAT devre şemaları üzerinde iyileştirmeler önererek bu projeye katkıda bulunabilirsiniz.

PICKAT’ın bazı teknik özellikleri

PICKAT Pin Yapısı

– Mikrodenetleyici PIC18F2550
– Çalışma Gerilimi 5VOLT VEYA 3.3 VOLT
– Giriş Gerilimi (önerilen) 7-12V
– Giriş Gerilimi (limit) 6-20V
– Dijital I/O Pinleri 19 (2 tanesi PWM çıkışı, 10 ADC)
– Analog Giriş Pinleri 10
– Her I/O için Akım 20 mA
– 3.3V Çıkış için Akım 20 mA
– Flash Hafıza 32 KB (PIC18F2550) 0.5 KB kadarı bootloader
– SRAM 2 KB (PIC18F2550)
– EEPROM 1 KB (PIC18F2550)
– Harici Eeprom 24C02 – 2 KB
– Saat Hızı 48 MHz’e kadar
– USB Modu Hid veya Cdc
– USB Koruması 500ma smd sigorta
– Program Yükleme USB Bootloader veya ICSP
– Butonlar S1 Reset Boot ve S2 input butonları
– Test Ledleri 2 adet
– İkaz Ledi (MAVİ) Sistem gerilimi 5v. Olduğunda yanar
– İletişim Portları
Usb, Uart (serial), Spi, I2C, (Can,ilave
modülle)
– Uzunluk 68.6 mm
– Genişlik 53.4 mm
– Ağırlık 30g

PICKAT Derleyici

Arduino’nun güçlü olduğu özelliklerden birisi kendine ait derleyiciye sahip olması. PICKAT’ın da derleyicisi var. Henüz yeni geliştirlen derleyici çok yakında PICKAT resmi sitesinden indirilebilecek. PICKAT yapımcısı ile bu konuda görüştüğümüzde bize ekran görüntüsü gönderdi.

PICKAT ile ilgili tüm dökümanlara ve ayrıntılı bilgilere resmi web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz: PICKAT resmi web sitesi

Bakalım PICKAT, arduino ve diğerleri karşısında tutunabilecek mi? Yurtdışında tanıtımının yapılması halinde dünya çapında bir proje olabileceğine inanıyorum. Umarım bu proje Türkiye sınırları içerisinde kalmaz ve hakettikleri kullanıcı sayısına tüm dünyada ulaşabilirler.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here