Her ne kadar bu videonun sahte olduğu iddaası büyük olsa da bunun gibi quadrotorlar oldukça mevcut.

Bu videodaki Call of Duty – Black Ops 2 oyunundan özenilen cihaz, oyundan çok daha öncelerde keşfedilmiş gyro ve motor hız kontrol teknolojisi ile havada oldukça dengeli ve hareket kabiliyetli bir araçtır. Pervanelerinin 2si saat yönünde, diğer ikisi ise saatin tersi yönünde döndüğünden, helikopterlerdeki gibi havanın sürtünmesi ile kendi etrafında dönme sorunu ortadan kalkmış durumda. Bu nedenle helikopterlerdeki gibi bir kuyruğa ihtiyaçları yoktur. Pervanelerin devirlerini azaltıp arttırarak, ileri, geri, sağ, sol, kendi etrafında saat yönü, kendi etrafında saat ters yönü, yükselme, alçalma ve her 4 kenardan roll(yatay eksende kendi etrafında dönme) hareketi yapabilen cihazlardır. yük ve tutarlılık isteğine göre 3, 4, 6 ve 8 motorlu(pervaneli) olabiliyorlar. 

Pervane yön dağılımı quadrotor(4 motor) için:

yön

Örnek bir Gyro denge kartı:

gyroboard

Bu tarz cihazlar en az 4 kanallı rf kumandalarla kontrol edilir ve bu kumandaların alıcıları doğrudan yukarıda gördüğünüz denge kartına bağlanır. Bu denge kartı ivme ve her yöne eğrilmeyi ölçüp hesaplayarak motor hızlarını kontrol altında tutar ve böylelikle multicopter havada dengede kalır. Bu işlem güvenlik için çok yüksek hızda ve sürekli tekrarlanır. Ayrıca kumanda komutlarına göre denge üzerindeki oynamaları da yine bu kart hesaplar. Birçok açık kaynaklı denge kartı çeşidi bulmak mümkündür.

Bu tarz araçlarda hız ve güç için fırçasız dc motorlar kullanılır. Bu motorların benzerlerini CD rom ve harddisk gibi bilgisayar bileşenleri içinde görmekte mümkündür. Modeline göre 10.000 den 50.000 devire kadar fırçasız motor görmek mümkündür ancak bu tarz araçlarda denge hesaplama hızının yetişebilmesi ve tork gerekliliği nedeniyle 9.000 ila 12.000 devir arası motor tercih edilir. Bu motorlar %75 yükte ortalama 10A akım çekerler ve yine ortalama kendileri dahil 400gr a kadar yük kaldırabilirler. Bu durumda pervane seçimi, motorların kataloglarında yer alanlar ile uyumlu olması performans yararınadır. Ayrıca bu motorların yüksek akım çekmesi nedeniyle motor sürücülerine yani ESC(electronic speed controller) denen ara elektronik parçalara ihtiyaç duyulur. Bu parçalar doğrudan bataryaya ve motora bağlanır. Kontrol pinleri ise bahsedilen denge kartına girilir. Böylelikle hesaba göre hız bilgisi denge kartından, yüksek akımlı güç bataryadan alınır.

Fırçasız motor ve bağlantı ekipmanları

ESC

 

 
ESC seçimi önemlidir, çünkü motorların max çekeceği akım, normalde çektiği akımdan farklı olabilir. Motor ve ESC birlikte araştırılmalı, birbirine uygun olan alınmalıdır. Ayrıca gereğinden fazla güçlü ESC motora zarar vermese de cebe zararlıdır. Yüksek akıma dayanabilen ESCler oldukça yüksek fiyatlara ulaşabilir.

Multicopter kullanması helikopterler kadar kolay değildir ve boş alanda bolca pratik ister. İnsanları yaralamak oldukça mümkün olduğundan eğlence için tavsiye edilmemelidir.

2 YORUMLAR

  1. Neco ben bunun farklı bir modelini görmüştüm. Çok hafif – köpük tarzı bir malzemeden yapmışlardı. Ama bu eleman olayı aşmış. Resmen çok etkili bir silah olmuş. Bence olabilir. Quadrocopter dengesini çok iyi sağlayabiliyor. Bizim sitede Levent Bey var Quadrocopter konusunda çok iyidir.

  2. Benim de kendimce yaptığım birçok çalışma var aynı bu cihaz üzerine ve yapmak isteyenlere yardım etmişliğim de. Senin köpükten gördüğün mutemelen ARDRONE adlı hazır satılan bir ürün ve çok da performanslı bir cihaz değil, biraz daha oyuncak amaçlı satılıyor. Açıkçası yeterli ödenek ayırabildiğimde çok daha profesyonel bir hexarotor toplamayı planlıyorum yaza doğru, ve üzerine image stabilizer + profesyonel bir DSLR fotoğraf makinesi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here