Evet arkadaşlar bu projemizde adını sıkça duyduğumuz;ama anlamını pek bilmediğimiz RF (Radyo frekansı) ile ilgili bir bir çalışma yapacağız.

Öncelikle nedir bu RF (Radyo frekansı)?

Yayıncılıkta ses, görüntü ve data gibi bilgiler daha yüksek frekanslı bir elektromanyetik dalga yardımıyla yayınlanırlar. Yüksek frekanslı dalgaya radyo frekans denilir. Bu dalga RF kısaltmasıyla gösterilir. (RF yardımıyla taşınan bilgi de ses ise AF, görüntü ise VF kısaltmasıyla gösterilir.) RF bir vericide oluşturulur, modüle edildikten, mikser ve yükselteçlerden geçtikten sonra yayınlanır; yani alıcılara gönderilir.

RF nin ne olduğunu öğrendiğimize göre gelelim yapım aşamasına.Benim de favori projelerinden olan bu çalışma hem çok basit hem de bi o kadar ilginç bir proje.Neden dediğinizi duyar gibiyim:D hemen açıklıyayım;çünkü kuracağımız devrede hiçibir gerilim kaynağına ihtiyaç duymuyoruz.Evet evet yanlış duymadınız arkadaşlar gerilim kaynağıyla işimiz yok.Kuracağımız devre cep telefonumuzla arama yaptığımızda veya mesaj gönderdiğimizde oluşan RF (Radyo frekansı)’yi  led de küçük bir parıltı oluşturacak kadar düşük bir akım meydana getirecek frekans dalgalarına çevirir.Bu sayede cep telefonunlarından yayılan radyasyonu somut olarak görebiliriz.

Aslında bu proje, aynı zamanda led güç ölçücü olarak da adlandırılır,RF ekipmanları test etmek için kullanılır.Led bacaklarına voltmetre bağlayarak FM vericilerin çıkış gücünü tespit edebilir.

NOT:Kullanacağınız ledin kaliteli olmasına dikkat edin.Sıradan dandik bir led kullanmayın.Süper parlak led olarak adlandırılan fiyat olarak sıradan bir ledden biraz daha pahalı olan ledlerden kullanmanız tavsiye edilir.

Kullanılan malzemeler;[sociallocker id=”10094″]

100nF & 100pF

n4148 Diod x(2)

Kaliteli bir LED

ASDAD Adsız

[/sociallocker]Turuncu kablonun açıkta kalan ucu telefona yaklaştırılır ve arama yapılarak leddeki parıltı gözlemlenir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here