Servo motorlar 180 derece yani yarım dönüş yapabilme kapasitesine sahip oluyorlar. Tam bir dönüşü yapmalarını engellemek için içerisinde ki çarklarda küçük bir parça engel oluyor. Tam dönüş yapan servo motorlar genelde pek fazla bulunamıyor. Daha önce servo motor mekanizması hakkında bir yazı yazmıştım. Ona ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer o yazıyı okursanız servo motorların iç mekanizması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Servo motorların içerisinde 4 temel parça bulunuyor diyebiliriz. Bunlar motor, dişli sitemi, kontrol kartı ve potansiyometredir.

Ardından eski potun yerine yeni bir pot takıyoruz. http://www.digikey.com/product-search/en?x=12&y=16&lang=en&site=us&KeyWords=A105772-ND

F2NP0N4HFWSTE7L.LARGE

Öncelikle servo motorun içini açmamız gerekiyor. Daha önce yazdığım yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi anlatmıştım. O yüzden fazla ayrıntıya girmeden anlatıyorum. 

Üst yazıda daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Saatçi tornavidası denilen küçük yıldız tornavidalar sizin açmanız için işinizi görecektir. 

Açtıktan sonra içerisinde dişli mekanizmasını yerlerini unutmadan çıkarım. Kablolara dikkat edin resimde beyaz kablolar potansiyometreye gidiyor.

Eğer kabloları koparırsanız yerlerini kaybetmeden hemen lehimleyin. Ayrıca bunu yaparken unutmayın ki servo motorunuzu yapacağınız büyük bir hatada bir daha kullanamayabilirsiniz. O yüzden sorumluluk tamamen size aittir. 

FAORHICHFSHT8E7.MEDIUM

Resimde ki gibi olan dişliyi çıkarıyoruz. 

Ardından yan keski pense gibi bir alet ile gördüğünüz küçük tepeciği dönmeyi engelleyen kısmı koparıyoruz.

Bu aşamada dikkat edin kendizi yaralamayın eğer çok adi bir yan keski veya pense kullanıyorsanız ucu kırılıp bir yerinize bile fırlayabilir.

Dişliler daha rahat bir şekilde dönmesi için yağlanarak koyuluyor servo motorlar içerisine eğer elinize veya başka yerlere sürerek yağını azalttıysanız yağ koymanız daha iyi olacaktır.

Ayrıca dişli de koparttığınız kısımda bir çıkıntı bırakmayın bu dönüşler de sıkıntı yaratacaktır.

yeni pot

Pot yada direnç takabilirsiniz.

Örnek olarak bu potu inceleyebilirsiniz.

Bağlantı yerlerini unutmayın.

Potunuz 5k olsa yeterlidir.

Eğer isterseniz 2 adet 2.2 k ohm ile de pot yerine yapabilirsiniz.

Bu da gayet güzel anlatımlı bir video izlemenizi öneririm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here