Sıcaklık kontrol elemanları sıkcaklığın sürekli kontrol edilebilmesi için geliştirilmişlerdir.Yüksek güvenilirlilik, hassaslık ve mekanik kolaylık açısından üretilir. Genellikle çok düşük gürültü özellikleri bulunur. Sıcaklık elemanları ile, elektrik fırınları su ısıtıcılar ve elektrikli ısıtma gibi ürünler tasarlayabiliriz.

Sıcaklığa duyarlı elemanlar, termistörler,platin gibi elemanlar olabilir temelde ikiye ayrılırlar. NTC Sıcaklık artıkça direnci düşen ve PTC sıcaklıkla doğru orantılı bir şekilde direnci artan elemanlar. 

Termistörleri 3 e ayırabiliriz. 25 C deki sıcaklıkta ki direnç aralıkları 100ohm-2kohm olanlar düşük,2kohm ile 75kohm olanlar orta ve 75k ohm ile 500kohm arasında olanlar ise yüksek direnç olarak ayrılırlar. Direnç değeri artıkça çalışma sıcaklıkları da artacaktır.

Bir temistörün karakteristiği

termistör karakteristikgrafikte ki gibi olacaktır. 

Sıcaklık kontrolünü bir çok yerde kullanabiliriz. Buzdolapları, fırınlar klimalar … 

sıcaklık çalışma mantığı

Temel olarak çalışma mantığı termistör ile referans geriliminin karşılaştırılması olacaktır. Eğer yüksek sıcaklık varsa soğutulacak,düşük sıcaklık varsa ısıtılacaktır.

Bu sistemle bir odayı rahatça soğutup ısıtabiliriz.

Anahtarlama devresi yerine röle kullanabiliriz.

Sıcaklık kontrolünü açık kapalı kontrol ve oranlı kontrol olarak ayırabiliriz. Açık kapalı kontrolü karşılaştırıcı kullanarak ısıtıcının yada soğutucunun, oranlı sıcaklık kontrol devresi, sensörlerden gelen gerilime göre ısıtıcı yada soğutucuya aktarılan güçtür.

2

      Orantılı Güç Kontrol Devresi

1

 

                                                                                                             Açma Kapama Devresi

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here