Ana Sayfa Genel Bilgiler İcatlar Son yılların en müthiş icatlarından biri: Grafen

Son yılların en müthiş icatlarından biri: Grafen

1
727

 

Grafen Nedir? 

Grafen, karbon atomlarının bal peteği şeklinde birleşerek oluşturduğu bir katlı tabakaya denir. Karbon atomlarının çok güçlü ilişkisi sayesinde grafen en dayanıklı malzeme sayılır. Manchester Universitesinde 2004 yılında A.Geim ve K.Novoselov adlı iki araştırmacı yaptığı girişimler sonucunda karbon atomlarının bal peteği şeklinde örülmüş bu grafeni bulmuşlar. Bilim ve teknoloji için harika olarak adlandırılan grafen, 2010 Fizik Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Bilim adamlarına göre grafen bilim ve teknolojiyi değiştirecek güçtedir.

grafen1

Grafenin güçlü özellikleri

– Elektronlar (Fermionlar) bu tek atom kalınlığındaki karbon tabakasında adeta kütleleri yokmuş gibi hareket ediyorlar, elektronların grafendeki hızı silikondaki hızından 100 kat daha fazladır.

– Grafen bilinen en ince malzeme olmasına rağmen, çelikten 100 kat daha dayanıklıdır.

– Grafen sıcaklığı en iyi geçiren malzemedir.

– Atomlar çok yoğun şekilde yerleşmiş grafen içerisinden en küçük atom olan Helyum bile geçemiyor. Buna rağmen rahat esnek durum alabiliyor ve diğer malzemelerin üzerini rahatça kapsayan edebiliyor.

Grafen nasıl alınır?

grafen2

Kaliforniya Universtetinde yapılan açıklamaya göre artık büyük miktarlarda ve daha rahat şekilde alma yöntemi bulundu. Yöntem ise kısaca grafit oksit kağıdını saf hidrazin (azot ve hidrojenin kimyasal birleşimi) çözeltiye batırılarak grafit oksit kağıdının tek katlı hale getirilmesinden ibarettir.

Grafen nerelerde kullanılabilir?

grafen3

– Elektronik grafen içerisinde yüksek hızla hareket ettiği için entegre devrelerinde, bünyesinde grafen olan transistörler, süper hızlı bilgisayarlarda kullanılabilir.

– En küçük atomu bile geçirmeyen yapılı grafen ekranı teorik olarak mükemmel bir dokunmatik ekran sayılır.

– Grafen vücuttaki ionik solüsyonlarda yapısını değiştirmeden barındırdığı için biyolojik araştırmalarda vazgeçilmez malzeme sayılır.

grafen4

Bunların dışında grafenden hidrolik kontrollü sentetik robot, solar araştırmalar, insan beyni ile ilgili araştırmalar, bitkilerde aerogel olarak kullanımı, bionik kulak gibi önemli alanlarda kullanılır. Grafen gelecek bilim ve teknoloji alanında, robot yapımında, telekomünikasyon, biyokimya, elektrik-elektronik gibi sayısız alanlarda geniş olarak kullanılacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here