[wpfp-link]
Bu devrede kullanacağımız step motor kontrolü devresi temel malzemelerden oluşuyor. Sürücü devresinde 4 adet SL100 transistörü, 2 not (değil) kapısı, 1 XOR kapısı  kullanılıyor. kapıların kullanılmasının sebebi, 2 bitlik giriş sinyaliyle 4 sargının kumanda edilmesini sağlamak. Motor sargılarının enerjilenmesi sırasında oluşan ters gerilimlerden transistörleri korumak için D1—D4 diyotları kullanılıyor.  d0 ve d1 girişlerinden step motorun hızını ve yönünü kontrol edebiliyoruz.

Bu devre 4 sargılı step motorlar için. Elinizde 5 sargılı step motor varsa , devreyi biraz değiştirerek kullanabilirsiniz. Elinizde step motor yoksa eski yazıcılardan, cd sürücülerden step motor elde edebilirsiniz. Ankarada olanlar için bitpazarını tavsiye edebilirim. Geçen yıl oradan 20 liraya 9-10 tane dc motor – step motor almıştım. Bulunduğunuz ilde hurdacılara bir bakmanızı önerirm.

Step motor kontrol devresi devre şeması:

Notlar:

  • Bu devreyi 555 li 2 bit yukarı/aşağı sayıcı devresi ile kontrol edebilirsiniz. Yönü ve hızı 555 çıkış frekansıyla ayarlayabilirsiniz.
  • Şemada gösterilen IC1a , IC1b aynı 7404 entegresine aittir.
  • IC1’in pin14ü ve pin 7 si ve IC2 +5Volta ve – ye bağlanmalı.
  • 5V için 7805 devresi kullanabilirsiniz. 7805 devresi için buraya tıklayınız.
  • Vcc, step motorun kullandığı gerilimdir. Motordan motora değişir. Bu devrede 24V step motor kullanıldı. Siz daha yüksek gerilimli bir step motor kullanacaksanız, SL100 transistörlerini daha güçlü olanlarla değiştirmelisiniz. 2N3055 olabilir mesela. Dikkat etmeniz gereken şey NPN olması.

Saat yönü dönüşü için doğruluk tablosu:

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here