[wpfp-link]

Çiftçilerin en çok yaşadığı sorunlardan birisi tarlalara kurulmuş su pompalarını çalıştırmaktır. Bu sorunu çözem bir çok elektronik devre var. Bunların çoğu pahalı sistemler. Bu konumuz cep telefonu ile su pompasının nasıl kontrol edilebileceği hakkında. Sisteme bağlı cep telefonu çaldığında su pompası çalışacak.

Devrenin çalışması:

Aşağıdaki şekilde sistemin çalışması blok diyagram şeklinde gösteriliyor. Devrede MT8870 DTMF decoder entegresi, 555 timer entegresi kullanılıyor. DTMF decoderin bant geçiren filtre ve dijital decoder özellikleri var. Küçük boyutlu olması, az güç tüketimi  bizim için bir avantaj.

Su pompaları için cep telefonu ile uzaktan kontrol uygulaması elektronik devre şeması:

Malzeme Listesi:

Kontrol devresi cep telefonuna J1 jakı üzerinden ve ses çıkışı ile bağlanacak. Telefon otomatik cevap verme modunda olmalı.  Kişi tarafından gönderilen DTMF sinyal, dtmf decoder tarafından BCD kodlara çevrilecek ve Q0 — Q3 çıkışlarını aktif yapacaktır.

Devrenin çalışması oldukça basit. Su pompasını çalıştırmak için devreye bağlı telefonu çaldırıyorsunuz. Telefon otomatik olarak açılınca 7 tuşuna basıyorsunuz.  Sistem aktif hale geliyor. Motor çalışıyor. Ayarlanan süre sonunda sistem otomatik olarak duruyor.

Su pompaları için cep telefonu ile uzaktan kontrol uygulaması baskı devre şeması:

Malzeme yerleşimi:

Baskı devre hazırldıktan sonra mutaka bir kontrol edin. Entegreler için entegre yuvası kullanın. Devreyi test etmek için S1 svicine basın. TP0-TP1 arasında 5 V ölçmelisiniz. Bu devre MG Univercity için Elektril elektronik mühendisliği bitirme projesi olarak hazırlanmış. kaynak

 Yardım için şu konularımıza göz atabilirsiniz:

Entegre yerleşimi için bakınız: Entegreler hakkında bilgiler

Ayrıca bakınız: 555 entegresi

Röle hakkında bilgi için bakınız : röle nedir?

Bakınız: Baskı devre hazırlamak

Bakınız: Transistörler nasıl kullanılır?

Bakınız: Multimetre nasıl kullanılır?

Bakınız: Diyot nasıl kullanılır?

9 YORUMLAR

    • Baskı devresinde sadece rölenin bobin uçlarını çizmişler. 2 uçlu röle olmaz. Siz röleyi devreye yerleştirerek, ufak bir eklemeyle sorunu çözebilirsiniz. Bunun için baskı devre şemasına değil de, elektronik devre şemasına dikkat ederseniz daha kolay anlarsınız olayı. Bu devre epe dergisinden alıntı. Neden böyle bir çizim yaptılar bilmiyorum ama vardır bir bildikleri..

      • Cevabiniz icin cok tesekkur ederim ben baskı devreyi aynen boyle çizdim plaketi hazırladım malzemeleri yerleştirirken buna rastladım elektroniktende çok anlamiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz nasıl ekleyebilirim o uçları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here