Tesla Bobini

0
969

18314203-tesla-coil-burning-man

 

Tesla bobini çocukluğumdan beridir hep ilgimi çeken bir icat olmuştur. Çünkü aslında Tesla bobini bana göre hep bilimin o görüp dokunamadığımız soyut yüzünün sembolü oldu.   Bu yüzden bu bobinin nasıl çalıştığı ve nasıl yapıldığı hakkında bir yazı yazmak istedim.

Tesla bobini isminden de anlaşıldığı gibi Nicola Tesla tarafından icad edilen yüksek frekans, düşük akım ve yüksek voltaja sahip bir rezonans bobinidir. Tesla bu bobini kablosuz elektrik aktarımını gerçekleştirebilmek için icad etti. Bobini icad ederken aklından  geçen şey tam olarak transformatörlerin gördüğü işlevi gören fakat daha fazla etki alanına sahip olan bir bobin tasarlamaktı.

Bir bobin devre elemanı olarak kullanıldığında üzerinden geçen akımın frekansı arttıkça bobinin akıma gösterdiği direnç(Empedans) artar.  Daha doğrusu gösterilen direncin sanal kısmı arttığı için toplam empedans da artmış olur. Bu durumda a.c bir akım karşısında frekansa göre artan bir empedans aynı zamanda bobin üzerinde empedansa göre artan bir voltaj oluşumu sağlar.  Yani Tesla bobinlerinin yüksek frekanslı olmasının sebebi bobin üzerine düşen voltajın maksimum olmasının istenmesindendir.  Bu sayede bobin üzerine düşen güç maximum olur.

 

Tesla bobini üzerine düşen empedans arttığında ve doğal olarak bobin üzerine düşen voltaj arttığında bobin etrafında oluşan manyetik ve elektrik alanın kapsama alanı yoğun güçten dolayı artar. Böylece Tesla, uzaktan elektrik transferini sağlayabilecekti. Fakat bu durum beraberinde çok büyük tehlikeleri de beraberinde getirir. Çünkü Tesla bobini kapsama alanına giren tüm cisimleri etkileyecektir.

Kaba taslak olarak bir tesla bobini şu bileşenlerden oluşur;

 

Ana kaynak bir yükseltgeç trafından yükseltilir ardından frekansıda yükseltilerek birincil bobin üzerinden Tesla bobinine verilir. Tesla bobini üzerinde oluşan yüksek güçteki hızlı elektron titreşimleri bobinin üzerine sarılan iletken materyal üzerindeki titreşimleri daha da hızlandırarak çok yüksek potansiyel fark meyana getirir.  Böylece bu yüksek potansiyel fark etraftaki cisimlerin üzerine uzak mesafelerden sıçrar.  Yahut kapasitif etki ile akım indükler.

 

Şu sayfada bir tesla bobininin nasıl yapıldığı ilgili güzel bir yazı mevcut;

 

http://www.ne-nasil.net/slayer-exciter-yapimi/#axzz33zVfBbKu

 

p10 led panel

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here