Ana Sayfa Devre Şemaları Güç kaynağı devreleri Trafosuz AC-DC Dönüştürücü

Trafosuz AC-DC Dönüştürücü

2
3366

AC şebeke gerililiminden düşük DC gerilimler elde etmek elektronik ile çalışanlar ve hobiciler için en önemli meselelerden biridir. Basit ve çok kullanılan bir teknik, düşürücü bir transformatör kullanarak şebeke gerilimi 230V ‘ u daha küçük AC gerilime düşürmektir. Ancak biz bu projemizde tam AC-DC dönüştürücü düşük maliyetli deyim yerindeyse biçilmiş kaftan niteliğinde ve hantal transformatörlerden kurtularak bir elektronik devre yapacağız.

Uyarı: Tehlikeli gerilim seviyelerine çalışılacağından, gerekli güvenlik önlemlerini almadan bu devreyi yapmayınız. Sitemiz herhangi bir sorundan sorumlu tutulamaz.

Evet, transformatör kullanmadan devrelerinize güç kaynağı yapabilirsiniz. Bu devre çok basit ve devrede faz’a seri olarak bağlanacak olan gerilim düşürme kondansatörü kullanacağız. Transformatörsüz güç kaynağı bir de kondansatör güç kaynağı olarak adlandırılır. Bu devreyle AC 230V’dan uygun zener diyot kullanarak 5V,6V,12V 150mA çıkış alabilirsiniz. Aşağıdaki devre şemasını inceleyiniz.

 

Devre Şeması:

Transformer+less+AC+to+DC+power+supply+circuit+using+dropping+capacitor

 

 

Malzeme Listesi

  1. Dirençler (470kΩ, 1W; 100Ω)
  2. Kondansatörler (2.2µF, 400V, X rated ; 1000µF, 50V)
  3. Köprü doğrultucu (1N4007 diyot x 4)
  4. Zener diyot(6.2V, 1W)
  5. LED

 

 

 

Devre Nasıl Çalışıyor?

Bu transformatörsüz güç kaynağı devresi birde seri olarak bağlanan özel tipte AC kondansatör kullanıldığı için kondansatör güç kaynağı devresi olarak da adlandırılıyor.

Sıradan kondansatörler bu devrede çalışmayacaktır çünkü şebeke aniden kondansatörün dielektriğini delecektir ve kapasitörü patlatarak akım kapasitör üzerinden doğrudan akacaktır.

X rated kondansatör diye geçen tipte olanlar AC şebekeye doğrundan bağlantı için özel üretilirler ve bu devre için uygundurlar.

X rated kapasitör 250V,400V,600V gerilimlere yöneliktirler. Daha büyük gerilimler içinde piyasada mevcuttur. Bu tür kondansatörler kutupsuzdur istediğiniz yönde bağlayabilirsiniz.

470k’lık direnç devre fişten çıkarıldığında devrede kalan gücü tüketmek için bir tahliye direncidir.

Düşürülen AC gerilim köprü doğrultucuyla doğrultulur. Daha sonra 1000 µ F kapasitörüyle dalgalanma yok edilir.

Bu devre 24V 160mA çıkış sağlamaktadır. Bu 24V istenilen çıkış gerilimine regüle edilebilir şemadaki zener diyot gibi.

Burada 6.2V zener diyot kullanılıyor. Siz istediğiniz çıkışa uygun zener diyot kullanabilirsiniz.

 

Hesaplamalar;

kapasitör reaktansı,

http://3.bp.blogspot.com/-AQePJd4ab5w/UAhEWFMdsVI/AAAAAAAAAY8/fBsa60RjLvA/s1600/Transformer+less+AC+to+DC+power+supply+circuit+using+dropping+capacitor+design+1.png
f=şebeke gerilimi, c= sığa

Eğer şebeke gerilimi 50Hz ise 2.2µF X rated kondasatör için reaktans ,

http://4.bp.blogspot.com/-fHUxkv8BMMI/UAhEZbG9a6I/AAAAAAAAAZE/Za0_dpXpQ3Y/s1600/Transformer+less+AC+to+DC+power+supply+circuit+using+dropping+capacitor+design+2.png

Bu yüzden çıkış akımı,
http://3.bp.blogspot.com/-8li2J7W3hVs/UAhEb13iIEI/AAAAAAAAAZM/hUuBMm5gcrw/s1600/Transformer+less+AC+to+DC+power+supply+circuit+using+dropping+capacitor+design+3.png
İstediğiniz çıkış akımına göre kendinizde dizayn edebilirsiniz. Farklı değerlerde kondansatörler kullanarak çıkış akımını değiştirebilirsiniz.

 

 

Hatırlatma:

Devrenin hiçbir yerine dokunmayınız çünkü bazı yerler şebeke gerilimine sahiptir. Şebeke ve devre arasına hiçbir izolatör bulunmadığı için kullanırken dikkatli olunuz.Ve parçalar arasına yeterli aralığı veriniz çok yakın olmamasına dikkat ediniz.

 

led

2.2uF+400V+X+rated+capacitor

Electrolytic+Capacitor

Zener+diode

diode1N400x

 

p10 led panel

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here