Bu elektronik devre, sadece transistör kullanılan otomatik kesime giden şarj devresi. Yani piller şarj olduğunda otomatik olarak şarj işlemi sonlandırılıyor.

Transistörlü güneş paneli şarj devre şeması:

 

gunes_sarj_devresi

 

Devreyi biraz açıklayalım;

 

Solar panel kısmına güneş pilimizi bağlıyoruz. 10K yazan malzemeler direnç. 1N4148 yazan malzemeler ise diyot.  TIP yazan malzemeler transistör. TIP bunların paket adı. Sizin alacağınız transistör ise TIP127 için solar panele uygun bir transistör seçmelisiniz. Bu konuda elektronik malzemeci size yardımcı olacaktır. .  TIP 122’yi ise LOAD’a yani çalıştıracağınız yüke göre siz seçin.  Seçeceğiniz transistörün kollektör akımı (Ic) , yükün çekeceği akıma uygun olmalı. Yani yük 100 mA akım çekiyorsa, ona uygun transistör seçmelisiniz. Seçeceğiniz transistörün kollektör akımı (Ic) en az 100mA olmalı.

Devrede Battery yazan kısım ise şarj edilebilir pil veya akü olabilir. Değerinin verilmemesinin sebebi ise devreyi birçok gerilim değerinde kullanabilirsiniz. Bu biraz da elinizdeki güneş paneline bağlı bir  durum. 47k yazan elektronik malzeme ise potansiyometre

Bu devreyi küçük bir değişiklikle aşağıdaki hale getirebiliriz. Bu şekilde regüleli bir şarj gerilimi sağlanmış olur:

gunes_paneli_sarj_devresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here