[wpfp-link] 

Elektronikhobi.net olarak robot severler için bir kaynak hazırlamak istedik. Bu yazımızda ülkemizde yapılan robot yarışmalarını inceleyeceğiz.

1. Milli Eğitim Bakanlığı Robot Yarışması

Son yarışmanın duyurusu şu şekildeydi:

2007 den beri her yıl Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) iş birliğinde robot yarışması düzenlenmekte olan MEB Robot Yarışması’nın 6. sı 15 – 16 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara başkent Voleybol Salonunda gerçekleştirilecektir. Yarışmaya, üniversite ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.

6. MEB Robot Yarışması ‘na katılacak olan robotlar; Temalı Robot, Çizgi İzleyen Robot, Sumo Robot ve Mini Sumo Robot olmak üzere dört kategoride yarışacaklar. Bu yıl temalı robot kategorisinde tema : ” Robotlar Deprem Yaralarını Sarıyor ” şeklinde belirlendi. Temalı Robot Yarışması bir platform ve üç parkurdan oluşmakta. Tema da Türkiye’nin 80 ilinden Van’a yapılan yardım konusu işlenecek. Platform’da otonom (kendi kendine hareket kabiliyeti olan) bir robot yarışacaktır. Parkurlardan;

1. Parkur; Birinci yardım paketinin Van’a ulaştırılacağı birinci güzergahı (21 il),

2. Parkur; İkinci yardım paketinin Van’a ulaştırılacağı ikinci güzergahı (22 il),

3. Parkur; Üçüncü yardım paketinin Van’a ulaştırılacağı üçüncü güzergahı (37 il) temsil etmektedir.

Başvuru tarihlerinin 20 Nisan tarihinde kapatılması bekleniyordu, ancak 27 Nisan 2012 saat 17:00 a kadar başvurular uzatıldı. Yarışmanın genel kurallarına göre yarışma kategorileri için katılımcı ekipler 2 öğrenciden oluşacak ve her bir öğrenci aynı kategoride en fazla iki robot ile yarışmaya katılabilecektir. 6. MEB robot yarışması hakkında detaylı bilgi ve başvurularınız için mtegm.meb.gov.tr/robot/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

2013 yılında da aynı dönemlerde benzer bir yarışma olacaktır.

2. İTÜ robot olimpiyatları:

Türkiye’nin en saygın robot etkinliklerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları (İTÜRO), 11-12-13 Nisan 2013 tarihlerinde, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

İTÜRO 2013 Hazırlıkları Hızlanıyor

Akademisyen, sanayi ve öğrenciyi bir araya getiren ve Türkiye’nin robotik ve teknoloji alanındaki insan kaynağına yarışma ve paylaşım ortamı sağlayan etkinliğin planlanma ve koordinasyonu üzerinde çalışmalar yüksek bir motivasyonla devam ediyor.

Bu yıl yurtdışından yarışmacılara da kapılarını açan İTÜRO, her yıl olduğu gibi daha fazla yarışmacı ve ziyaretçi ağırlamaya hazırlanıyor. İTÜRO 2013, her seviyeye hitap edecek yarışma ve etkinliklere ev sahipliği yaparak, uluslararası platformda söz sahibi bir organizasyon olmayı hedefliyor.

Yarışmalar şu alanlarda düzenleniyor:

Yarışmalar

Yarışmanın resmi sitesi: www.ituro.itu.edu.tr

3. ODTU robot günleri:

Türkiyenin en büyük robot buluşması şeklinde iddiası olan büyük bir organizasyon.  9 Mart 2013 de ODTU yerleşkesinde başlayacak.

Ayrıntılı bilgi için topluluğun inernet sitesini ziyaret edebilirsiniz: ODTU robot topluluğu

4. Uludağ Robot Günleri:

Uludağ Robot Topluluğu ( URT ) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uludağ Robot Günleri 5 – 6 Mayıs 2012 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Görükle Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Uludağ Robot Günleri 2012; Sumo Robot, Mini Sumo Robot, Çizgi İzleyen Robot, Çoklu Çizgi İzleyen Robot, Serüven, Serbest ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan yeni kategorilerle yapılacak robot yarışmaları, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan mühendisler, akademisyenler ve alanlarında uzman kişiler tarafından robotik, mühendislik etiği vb. konularda verilecek seminerler ve telekonferanslarla tüm misafirperverliğiyle sizleri bekliyor.

Uludağ Robot Günleri 2012 ile ilgili gelişmeleri sitemizden ve yarisma.urt.gen.tr adresinden takip edebilirsiniz.

5.  Yukarıda saydıklarımız dışında birçok üniversitede robot yarışmaları düzenlenmektedir. Hatta bazı özel üniversiteler yarışmalarda dereceye girenlere burslu mühendislik eğitiminin kapılarını açmaktadır.  Yarışma için aşağıdaki üniversitelere de bakınız:

Aydın Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Karabük Üniversitesi

Bütün bunların dışında ülkemizde bir çok kişi Robocon Uluslararası Robot Yarışmasına da katılmaktadır. Dünyada bu yıl yapılacak robot yarışmalarının bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Lütfen yazımızı kullanırken kaynak gösteriniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here