Vumetre devresi

2
1723

vu metre elektronik devresi

 

Bu proje LM3916 tabanlı ledli vumetre projesidir.

 

LM3916 ledli vumetreler için tasarlamış bir entegredir. LM3915’in aksine voltaj seviyeleri arasında 3dB farklar vardır ve şu şekilde non-lineer olarak basamaklanır: 20, -10, -7, -5, -3, -1, 0, +1, +2, +3db

Bu devre eskiden satılan müziksetlerinde kullanılan devrelere çok benziyor. Özellikle devrede dikdörtgen ledler kullanılmış.

LM3916 herhangi bir doğrultmaya ihtiyaç duymadan AC sinyal ile beslenebiliyor. Fakat devrede tam dalga doğrultma da eklenmiş. LM3916 entegresinin datasheetine bakarsanız örnek uygulamaları görebilirsiniz.

Ledler pcb ye direk olarak da monte edilebilir. Fakar devrede daha kolay olması için 28 pin soketler kullanılmış. Elektronik şemada sadece 1 satır led görünüyor.

Devrenin çalışması için simetrik güç kaynağı gerekli. Negatif kısım -5V veya -3,3 V olabilir. Pozitif kısım +25V u geçmemeli ve pozitif/negatif arası toplam gerilim 36V’u aşmamalı.  Pozitif kısımdaki minimum gerilim kullandığınız ledlere bağlı.  7*1,9V+1,5V(LM3916’ya düşen) = 14,8 V olabilir. Yeşil ledler genellikle 2,2V civarında forward gerilime sahip.

Ledlerden geçen akım R1_REF direnci ile ayarlanıyor. 2,2k kulanıldığında 5-6 mA akıç geçiyor. Formül şu şekilde:

 Iled = 10 * (1.2V / R1_REF).

IC2, tam dalga doğrultma devresine bağlı ve genel amaçlı dual opamp olarak kullanılıyor. TL072, TL082, LF353 de kullanılabilir.

Çışış modu 3 pin jumper (JP1) ile ayarlanırken; Kısa pinler 1-2 bar modunu ayarlarken, 2-3 pinleri , dot modunu ayarlıyor.

LM3916’nın Maksimum giriş gerilimi R8-R7 ile 1,2V’a ayarlanıyor.

Ledlerin rengi sizin seçiminize bağlı. Bu projede negatif seviyeler için yeşil ledler, 0dB için sarı led, pozitif seviyeler için ise kırmızı ledler kullanılmış.  Dikdörtgem led bulamazsanız diğer ledleri de kullanabilirsiniz.  Dikdörtgen ledlerin bir sakıncası oldu. Bir sütun yandığında diğer sütunu da aydınlatıyor.  Bunu çözmek için ledlerin yanı siyaha boyanmış.

Vumetre elektronik devre şeması

vu metre elektronik devre semasi

 

Vumetre PCB yerleşimi – üst


LED_VU_Metre_pcb

 

 

Vumetre PCB yerleşimi – alt

LED_VU_Meter_pcb_alt

 

Vumetre PCB baskı devresi

 

LED_VU_Meter_baski devre

 

Vumetre devresi çalışması:

Tüm resimleri pdf halinde indirmek için;

LED_VU_Meter_(bakır)

LED_VU_Meter_(alt kısım)

LED_VU_Meter_(üst kısım)

LED_VU_Meter_(devre şeması):

 

p10 led panel

2 YORUMLAR

  1. Ahmet bey merhabalar, oğlum orta okula gidiyor ve proje ödevi olarak konuşma ve duyma engellilerine yönelik bir proje olsun istiyor. Araştırma yaparken sizinde projenizi gördüğümde aklıma bir fikir geldi ama burada uzun uzadıya paylaşmak istemiyorum. Acaba mail yada telefon aracılığı ile görüşme şansımız var mıdır konuyu sizle paylaşırsak yardımcı olabileceğinize inanıyorum. Şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here