Web sayfasını yapmak istiyorsanız tabi ki de “Web Browser” ları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.  “WEB Browser” lar internetin görünür yüzüdür. Bu programlar, global ağa bağlı ve paylaşıma açık tüm sunucu bilgisayarlara doğrudan bağlanabilmemizi sağlar. Sunucu bilgisayarlar sürekli olarak çalışırlar ve kişisel bilgisayarlardan sunucu bilgisayara bağlanıp web sayfasını görüntüleyebilmek için gönderilen erişim isteklerine teker teker cevap verirler.  “Web browser” lar sunucu bilgisayarın görmemize izin verdiği ve paylaşıma açık bölümleri görebilmemiz için tasarlanmış programdır.   Her “Web Browser” aynı görevi yapan farklı programdır. Bu yüzden “browser” programlar arasında performans ve görsel özellik yönünden farklılıklar olabilir.  Ve yine bu yüzden web sayfası tasarlarken ve sayfanıza görsel efekler eklerken her “browser” da aynı şekilde görünebilmesi için farklı kodlar yazmanız gerekebilir.  Her browser programın desteklediği ve desteklemediği bazı kodlamalar ve program fonksiyonları olabilir.

Web tasarımı için yazdığınız kodları sunucu bilgisayardan okuyan ve onları görselliğe döken, videoları ve resimleri görebilmenizi sağlayan tabi ki “web browser” lardır. Ve bu yazmanız gereken kodların hepsinin olmasa da büyük bir bölümünün evrensel olması ve tüm browser programlar tarafından aynı anlamda okunabilip çevrilebilmesi gerekir.  Bu yüzden “HTML” dili kullanılır.  “HTML” tam anlamıyla bir programlama dili değildir. Bunu “browser”lar arasındaki bir çeşit konuşma dili gibi düşünebilirsiniz. İnternete girmek için “Web browser”‘ınızı açtığınızda arkaplanda çalışan o kadar çok program ve kod akışı vardır ki HTML sadece bu kodların “web browser” programların anlayabilmesi için geliştirilmiş bir etiket dilidir.   Web tasarımı için en başta HTML kullanılır.  Öğrenmesi oldukça basittir.  Ben 1 haftada herşeyini öğrendim. Sizin de 1 haftada öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

145641194

HTML sadece web sayfanızı taslak olarak tasarlayabilmenize yarar.  Web sayfanıza görsel efekler katmak ve görsel olarak hareketli bir sayfa haline getirmek istiyorsanız “CSS” kullanmanız gerekiyor.  CSS(Cascading Style Sheets) HTML kodları içerisine yazılır ve web sayfasında kullanılan görsel nesnelerin rengini, biçimini, hareketini tanımlayan kodlardan oluşur. Aslında bir web sayfası tasarlamak istiyorsanız CSS bilmenize çok gerek yoktur ama CSS kullanmadan tasarladığınız sayfa çok yalın ve göze hitap etmeyen bir sayfa olur.  CSS öğrenmek de oldukça basittir.  Hatta CSS kodlarını teker teker yazmanıza bile gerek kalmıyor çoğu zaman. İnternette CSS çevirciler mevcut.  İstediğiniz görsel effekti CSS kodlarına çeviriyor ve siz de bunları  kopyala yapıştır yapıyorsunuz.

 

Web browser üzerinden girdiğiniz bir web sayfasının kaynak kodlarını görebilirsiniz.  Mesela bu sayfadayken F12 tuşuna bastığınızda sağ tarafta göreceksiniz. Ana bölümde siteyi oluşturan HTML kodlarını görüyorsunuz ve alt kutucukta “styles” bölümünde sayfaya görsellik katan ve HTML içine gömülmüş CSS kodlarını görüyorsunuz.  Yani beğendiğiniz bir sayfayı bire bir kopyalamanız bu yüzden mümkündür.  O kaynak kodlarının hepsini not defterine yapıştırıp uzantısını da html olarak değiştirdiğinizde sonucu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. images

Web tasarımında biraz daha ileri gitmek istediğinizde karşınıza php ve java script çıkıyor. Eğer web sayfanızı daha ileriye götürüp bir bilgisayar programında bulunan özellikler de eklemek istiyorsanız bu dilleri de kullanmanız gerekiyor. Nasıl bir bilgisayar programında bulunan özellik olabilir? Mesela web sayfanızda bir hesap makinesi olsun istiyorsunuz. Ve ya web sayfanızda bir kullanıcı alanı oluşturmak ve sitenize kayıtlar almak istiyorsunuz. Ya da veritabanınıza bazı istatistikler bilgiler depolamak istiyorsunuz. Bu durumlarda web sayfanızı aynı bir bilgisayar programına dönüştürmek Php ve javascript ile mümkün hale geliyor.  Tabi bu kodları da html kodlarının içerisine gömüyorsunuz.  PHP ve javascript öğrenmek C ve ya java dilini bilenler için çok kolaydır. Çünkü php c diline çok benzemektedir. Ve aynı zamanda java script de php ye çok benziyor.

Bir web sayfası tasarlamak için izlemeniz gereken yol haritasını çıkarmışsınızdır umarım.  Artık daha teknik detayları artık nerede bulabileceğinizi ve neler öğrenmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Artık bir sonraki yazımı beklemeden de bir ucundan başlayabilirsiniz. Kolay gelsin…  🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here