Audi,Lexus yada Ford gibi arabalardaki yağmur sensörlü silecekleri hiç gördünüz mü? Gördüyseniz nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Bu arabaların öncamında orta üstte bir yağmur sensörü vardır ve bu sensör yağmur yağdığını algılayarak sileceği çalıştırır.

Bu devremizde yağmur algılayıcılı sileceklerin nasıl çalıştığını ve devre şemasını göreceğiz. Tek kararlı bir formda çalışması için gerekli olan ana elemanımız 555 timer IC. Yağmur algılayıcı olarak iki metal levha birbirlerine çok yakın olacak şekilde bir plaka üzerine şekildeki gibi sabitlenir. 555 timer ‘ın çalışma prensibinden trigger pinindeki negatif voltaj , output pininden çıkış verir.

Bu yuzden yağmur yağdığı zaman trigger pinde negatif gerilim oluşur. 555 ‘in çıkışına bir röle ve bu röleye bir transistör bağlanır. transistör röleyi aktif eden bir anahtar görevi görür ve yağmur boyunca silecek motoru çalışır. Yağmur durduğunda ise iki iletkeni birbirine kısa devre ettirecek su damlaları olmaz ve röle devre dışı kalır.

 

 

Devre şeması:

rain+sensing+wiper+schematic Automatic Rain Sensing Wiper System using 555 Timer

 

 

 

Malzeme Listesi

  1. IC 555
  2. Transistör BC 548
  3. Direnç(1K,10K,1M,)
  4. Kondansatör(0.1uF)
  5. Röle (12V,10A)
  6. Yağmur sensörü (şemada gösterildiği gibi 2 iletken plaka ile)

 

 

Yağmur sensörlü silecek nasıl çalışır?

Bu devrenin çalışma prensibi tek kararlı multivibratör devreleriyle aynıdır. Burada trigger yani 2.pin yağmur sensörüne bağlıdır.

Küçük bir su damlası sensörün üstünde düştüğünde trigger pinine negatif voltaj iletilecek ve 555 IC output pininden ‘high’ çıkış verir.

555 entegremizin çıkışı yani oputput pini transistörün beyz(base) bacağına seri 1k direnç ile bağlanır. Böylece röle tetiklenir , kontak kapatır ve cam sileceği motoru çalışmaya başlar.

Projenin daha iyi anlayabilmek için röle ve transistörün nasıl çalıştığını araştırabilirsiniz.

 

 

 

555_0

555 Timer IC

transistor-npn-bc548-40pcs-30v-500ma-21565-MLB20211912390_122014-O

 

 

Relay-Pin-out

 

 

4 YORUMLAR

  1. peki çalışma mantığı tüm araçlarda aynı olduğuna göre birbirine uyumlu olması lazım değil mi? bu sensörler sadece ınfared alıcı dan ibaret. ornegin 3 fişli sensör birisi volkswagen golf 4 diğeri Renault scenic 2 ebat boy fiş aynı birisi golf 250 tl scenic 80 tl . scenic 2 nin sensörü golf 4 e olmaz mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here