Ana Sayfa Devre Şemaları Diğer devreler Yüksek gerilim üreten devre

Yüksek gerilim üreten devre

0
1072

Bu konumuzda paylaştığımız yüksek gerilim üreten devre , diğer adıyla yüksek voltaj jenaratörü esasında, model tren projeleri için geliştirilmiş bir devredir. Öncelikle ifade etmek gerekir ki bu devre birçok kişi için tehlikeli olabilir. Bu yüzden ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu devreyi yapmayınız. Sizin için tehlikeli olabilir ve bu konuda elektronikhobi.net olarak sorumluluk kabul etmediğimizi şimdiden söyleyelim.

Devrenin özellikleri:

Bu yüksek gerilim üreten devre 1000V gerilim çıkışı verebiliyor. Çıkış akımı ise tabii ki birkaç miliamper..  Bazı devrelerde kısa devre kontrol test aygıtlarında bu devre kullanılıyor.

Bu devrede çoğunlukla genel elektonik malzemeler ‘in yanında TL494 Pulse width modülatör kullanılmıştır.

Birkaç fet veya bipolar transistör , basit bir 1.4 VA transformatör ve gerilim çoklayıcı kullanılmıştır. P1, maksimum akımı ayarlar ve P2 çıkış gerilimini ayarlar.

Gerilim çoklayıcı kullanmanın avantajı, kondansatörlerin çalışma geriliminin daha düşük tutulmasını sağlar.

TL494 ‘ün seçilmesinin sebebi, 7V çalışma gerilimne sahip olmasıdır. Bu sayede, piller neredeyse boş bile olsa devre çalışmaya devam edecektir.  Devre kabul edilebilir bir ağırlıkta olsun diye C tip pil kullanılmıştır.

Elektronik devre şeması:

yuksek_gerilim_ureten_devre

 

Bu devre Elector Electronics dergisinin Temmuz 2011 sayısında yayınlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi için ilgili sayıya bakınız.

 

 

 

 

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here