Sitedeki en artistik projelerden birisi sanırım bu. Bu  devre ile basit bir kod yardımıyla RGB ledlerinizi arduino ile kontrol edebileceksiniz. Akvaryumunuzun renginin sürekli değişmesini istemez misiniz? Balkonunuzda sürekli değişen güzel bir ışık kaynağı mı istiyorsunuz. Bu konu size göre.

 

Ortak katotlu RGB ledin, Kırmızı, Yeşil ve Mavi ledlerinin anotlarını sürmek için Arduino’nun D11 – D10 ve D9 pinlerini kullanacağız. Her çıkışa 270 ohm luk akım sınırlama direnci kullanacağız. RGB ledin ortak katot girişi 60NF06 güç mosfeti üzerinden 0V a bağlanmış. T1 burada anahtarlama amacıyla ve S1 ve S2 butonları üzerinden efektleri kontrol etmek amacıyla kullanılıyor.

 

 

İlk bakışta mosfet burada gereksiz gibi duruyor. Fa bu devrede bulunmak zorunda. Arduino çalıştıktan ve kodları işlemeye başladıktan sonra, RGB ledin durumu butonlardan verilen input durumuna göre (on/off) değişiyor. Tecrübeli elektronikçiler mosfet kısmını değiştirip, orjinal arduino koduna dokunmayabilirler.  Bütün devre arduinonun 9V luk adaptörüyle çalışabilir. Yukarıdaki resimde bir silikon çubuk lede yaklaştırılmış.

Arduino RGB led sürücü devresinin şeması:

 

arduino rgb led devresi

 

 

Arduino kodu:

 

/*
Arduino Color Wand -RGB LED
*/
int rledPin = 11;
int gledPin = 10;
int bledPin = 9;
void setup()
{
  pinMode(rledPin, OUTPUT);
  pinMode(gledPin, OUTPUT);
  pinMode(bledPin, OUTPUT);
}
void loop()
{
  setColor(255, 0, 0); / / Red
  delay(2000);
  setColor(80, 0, 80); / / Purple
  delay(2000);
  setColor(0, 255, 0); / / Green
  delay(2000);
  setColor(255, 255, 0); / / Yellow
  delay(2000);
  setColor(0, 0, 255); / / Blue
  delay(2000);
  setColor(0, 255, 255); / / Aqua
  delay(2000);
}
void setColor(int red, int green, int blue)
{
  analogWrite(rledPin, red);
  analogWrite(gledPin, green);
  analogWrite(bledPin, blue);
}

 

Devredeki mosfet kısmı başka amaçlara da hizmet  edebilir. Örneğin mosfetle birlikte LDR eklerseniz, gün ışığına göre rengin değişmesini sağlayabilirsiniz. Kodla oynamanıza gerek kalmaz.

Not: RGB led alırken ortak katotlu olmasına dikkat ediniz.

 

1 Yorum

 1. rgb ledi ldr ve ses sensorunle nasıl çalıştırabiliriz ugraşıyorum uğraşiyorum yapamadım gunduz ldr yakmayacak ama ses sensorunden tepki alsa bile yakmayacak ama gece de ldr yine ses sensörunden tepki bekleyecek oyle yanacak bunun kodunu nasıl yazabilirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here