Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda hemen hemen her projede kullanılan Serial Monitor‘dan ve kullanımından bahsedeceğiz. Kısaca, Serial monitor, Arduino‘da yaptığınız işlemleri görüntülemeye yarayan bir ortamdır. Gelin hemen bir örnekle bunu gösterelim:

 

void setup() {
  Serial.begin(9600);
}

void loop() {

  Serial.println("Merhaba Dünya");
  
}

Serial.begin(9600);    Bu komutla, Serial Monitor başlatılır. 9600 ise baud rate değeridir.  Yani veri hızı demektir. Bu komutla Serial Port başlatılmış olur. Bu komutu void setup kısmından sonra yazmalıyız.

Serial.print(“Merhaba Dünya”);   Bu komut Serial Monitor ekranına, Tırnak içindeki ifadeyi yazdırır.

Serial.println(“Merhaba Dünya”);  Bu komut ise Serial.print komutuyla aynıdır diyebiliriz. Tek farkı ise, bir alt satıra geçtikten sonra Merhaba Dünya ifadesini ekrana yazdırır. Böylelikle yazdırılan yazılar yanyana bitişik bir şekilde yazılmamış, alt alta ayrı bir şekilde yazılmış olur ve anlaşılırlığı kolaylaştırmakla beraber estetik bir görünümde kazandırır. Gelin hem Serial.print hem de Serial.println ifadesinin çıktılarını ayrı ayrı inceleyerek gösterelim. Öncelikle yukarıdaki kodda, Serial.println ifadesinin çıktısına bakalım.

Yukarıdaki kodu yazdıp çalıştırdıktan sonra, resimde gösterilen “Seri Port” Ekranına tıklayarak, Serial Monitor’u çalıştırabilir ve programın çıktısını görebiliriz. Gördüğünüz gibi ekrana yazdırdığımız, “Merhaba Dünya” yazısı alt alta yazdırılmış ve anlaşılırlığı daha kolay olmuştur.

Şimdi de “Serial.print” fonksiyonuyla ekrana yazdıralım.

Gördüğünüz gibi bu sefer “Merhaba Dünya” yazısı ekrana yanyana yazdırılmıştır. Böylelikle her iki fonksiyonun kullanımını daha iyi anladığınızı düşünüyorum. Nerede hangisini kullanacağınıza programın görüntüsünü nasıl almak istediğinize göre siz karar verebilirsiniz.

Şimdi son olarak, Serial.print fonksiyonuyla ekrana bir fonksiyonun değerini sürekli yazdırmayı görelim. Bunun için de yine aynı fonksiyonları kullanacağız. Serial.print veya Serial.println. Tek fark ise ifadeyi tırnak içinde yazdırmayacağız.

Görüldüğü gibi a ve b adındaki 2 değişken belirledik ve bu değişkenlerin toplamını ekrana sürekli yazdırdık. Eğer Serial.print ifadesi ile yazdırsaydık ekran görüntüsü: “1111111111…” şeklinde olacaktı.

Takıldığınız yer olunca mutlaka yorum olarak sorunuz!

İyi çalışmalar!

1 Yorum

  1. merhabalar benim sorum var. 0 yazıldığında hem tüm ledler söndürecek hemde seri monitör de tüm ledler sondu yazısı çıkarıcak bir kodu nasıl yazabilirim ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here