Bu yazımızda L298N entegresinin nasıl kullanılacağını ve çalışma ilkesini anlatacağız. Entegre fiyatı yaklaşık 7.5 TL dir. Uygun soğutucuyla 46 volt gerilimde 4 amper DA sağlayabilir/emebilir. Aşağıdaki şekilde “multiwatt” paketinin bacak bağlantıları görülmektedir.

L298N Bacak Bağlantıları
L298N Bacak Bağlantıları

L298N, 5 V sayısal girişli ve bir DA motorunu, çift ya da tek kutuplu adım motorunu sürebilen yüksek akım ve gerilimli dört ayrı güç yükseltecinden oluşur.

Bu dört yükselteç genellikle ikili olup H köprüsü oluşturarak DA motorunun yönünü değiştirmeyi ya da çift kutuplu adım motorunu sürmeyi sağlarlar.

Aşağıdaki şekilde endüktif/manyetik yükleri sürebilen L298N temel devre gösterimi bulunmaktadır.

L298N Temel Devre Gösterimi
L298N Temel Devre Gösterimi

Entegrenin önemli eksikliklerinden biri ani gerilim sıçramalarını önlemek için dahili boşluk diyodunun bulunmamasıdır. D1 – D8 diyotları bunun için kullanılmaktadır. Diyotlar 1N5819 Schottky diyodu ya da 1N4001 doğrultucu diyodu olabilir.

Dört yükselteç ikişerli olarak gruplanmış ve her birinin etkinleştirme (ENA, ENB) ve akım algılama (CSA, CSB) uçları bulunmaktadır. Akım algılama uçları toprağa bağlanabilir ya da ölçülen gerilim akımla orantılı olacak şekilde düşük değerli bir direnç bağlanabilir.

ENA, ENB ve IN1 – IN4 uçları, çoğu mikrodenetleyiciye bağlanabilecek standart 5 V TTL uçlarıdır. ENA yüksek (5 V) değerdeyken A1 ve A2’yi iletime sokup, düşük (0 V) değerdeyken kesime sokacaktır. Bunların çıkışları da kesim durumunda topraktan yalıtılmış olacaktır. Aynısı ENB, B1 ve B2 için de geçerlidir. ENA ve ENB birlikte bağlanarak iki kanalda aynı anda etkinleştirilebilir ya da ikisine de 5 V bağlanarak sürekli iletimde de tutulabilir.

IN1, IN2, IN3, IN4 bacaklarına 5 V geldiğinde ilgili çıkışta Vm (motor gerilimi) görülür.

L298N Paralel Bağlantı
L298N Paralel Bağlantı

Güç yükselteçleri paralel bağlandığında iki yönlü tek DA motoru sürmekle aynı maliyette fakat iki katı güç edilir. Etkinleştirme uçları birbirine bağlanmalıdır. Kanal 1 ile 4 ve kanal 2 ile 3 paralel bağlanır.

L298N İle Çift Motor Sürme
L298N İle Çift Motor Sürme

L298N, 74LS04 HEX dönüştürücü ile kullanılarak üç sayısal bacakla, iki DA motoru sürülebilir.Bu durumda devre x-y ekseni sağladığı için küçük bir CNC için kullanılabilir. Yukarıdaki şekilde birbirine bağlanmış olsa da bağlantılar ayrılarak her bir motoru ayrı sürmek mümkündür.

Kaynaklar:

  • http://www.bristolwatch.com/L298N/index.htm
  • L298N Datasheet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here