Arduino her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve projeler de sürekli artıyor. Hayalde olan herşey gerçeğe dönüştürülüyor. Özellikle korku filmlerinde korkunç sesler çıkarmak için bazı elektronik aletler kullanılırdı. Arduino wave shield ile bu mümkün oluyor. 

Projede arduino uno kullanılmış. Arduino Duemilanove yada  “328” Diecimila bu proje için kullanılabilir.Aklınızda fikir uyanması için bu videoyu izleyebilirsiniz.

coreparts

Temel malzemeler olarak

Arduino uno

Wave shield

Mikrofon

Kullanılacak. Bu ürünleri yurt dışından getirebilirsiniz. Türkiye’ de sanırım şuan hepsi yok. Ücretsiz kargolu bir çok çin sitesi bulunuyor. Güvenilir olanlardan gayet uygun fiyata alabilirsiniz.

otherparts

Diğer malzemeler:

Hoporlör

12’li tuş takımı veya butonlar

Eğer önceden de ses eklemek istiyorsanız sd card

10k pot

Bağlantı konnektörleri

Batarya tutucu

Piller

circuit1circuit2Devre şeması bu şekilde öncelikle bu devreyi kurun.

Kodlarımızı ve kütüphanemizi buradan indiriyoruz.

3 adet pil veya 9 volt pil kullanmalısınız. 9 volt arduino için kullanılacak eğer kaliteli bir hoparlör kullanırsanız alacağınız sesin kalitesi de artacaktır.

Eğer taşınabilir bir aygıt yapmak istiyorsanız 2. dereyi kurmalısınız.

Tuşlara basarak ses ayarlarını yapabilirsiniz.

10k pot ses seviyesini kontrol etmenizi sağlayackatır.

 

 

 

 

 

 

built1

 

 

 

 

 

  

2 YORUMLAR

  1. SELİM ERKAN BEY, BEN 71 YAŞINDA BİR İNSANIM. TELEVİZYON SEYREDERKEN SESİ NE KADAR YÜKSELTİRSEM YÜKSELTEYİM BAZI KONUŞMALARI ANLAYAMIYORUM. SİZİN YAPTIĞINIZ SES DEĞİŞTİRME ALETİ İLE BU DERDİME ÇARE OLABİLİRMİSİNİZ? ÇOK ÇEŞİTLİ KULAKLIK DENEDİM. HİÇ BİRİNDEN NETİCE ALAMADIM. ÇARE OLARAK TELEVİZYONDAN GELEN KONUŞMALARIN FREKANSLARINI DEĞİŞTİRMEK. BÖYLE BİR ALET VARSA VE TEDARİK ETMEMDE YARDIMCI OLURSANIZ MİNNET VE ŞÜKRAN DUYARIM. İLGİNİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLR. BİLEN AĞAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here