Ana Sayfa Devre Şemaları Diğer devreler IR kızılötesi kontrol devresi

IR kızılötesi kontrol devresi

5
2128

[wpfp-link] 

 

IR ; Infrared anlamına geliyor. Evlerimizde kullandığımız uzaktan kumanda sistemleri IR teknolojisiyle çalışırlar. Türçe konuşacak olursak “Kızılötesi” anlamına gelir. Uzaktan kumandaların önünde ufak bir led lamba bulunur. Bu ledin adı infrared leddir. Butona bastığımızda belirli dalga boyundaki sinyali tv ye göndermiş oluruz. TV üzerinde bu kızılötesi ışığı alabilmek için IR alıcı devresi bulunur.

 

Bu uygulamamızda yapacağımız şey kızılötesi alıcı devresi. Bu devre ile herhangi bir kumanda ile alıcı devresini ve dolayısıyla da sisteme bağlı alıcıyı (örneğin lamba) açıp kapatabilirsiniz.  Resimler 120V Ac gerilim için. Ama 220V da da kullanılabilir. Önemli olan röle gerilimi. Devrenin güzel yönlerinden birisi de mikrodenetleyici içermemesi. Sadece CD4017 sayıcı entegresi kullanılıyor.

 

 

 

Devre Diyagramı:

 

Bu devre 2005 yılında Electronics For You dergisinde yayınladı. IR alıcı olarak TSOP1738 kullanılıyor. (38kHz sinyalde çalışır). Birisi kumandaya bastığında TSOP1738 a gelen 38kHz IR sinyali, TSOP1738 çıkışında da sinyal üretilmesini sağlıyor. Bu sinyaller T1’in kollektöründe tersleniyor. CD4017 sayıcısının clock(saat) girişine uygulanıyor. Gelen sinyal dizisi sayıcı değerinin 1 artmasına neden olur. Kumanda düğmesine her basışta CD4017 bir sayı artar. Kullanıcı butona basmayı bırakınca C1 kondansatörü R1 üzerinden deşarj olur. Clock girişi tekrar 0 olur. Bu şekilde kullanıcı butona her basışta CD4017 sayıcı entegresi bir sinyal alır.

 

 

 

Sistem ON konumunda olduğunda Q1’e bağlı led yanıyor. Q1 çıkışı 1 olduğunda röle enerjileniyor. Q1 çıkışı 0 olduğunda ise rölenin enerjisi kesiliyor. Ülkemizde kullanılan röleler zaten 220 V luk olduğundan devrede bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Röle kullanırken dikkat edeceğiniz kısımları ” röle nedir? “konusunda açıklamıştık.

 

IR alıcı devremiz +5V da çalıştığından besleme için 5V regüleli güç kaynağı devresi kullanmalısınız:

 

 

 

Yaptığınız devreyi aşağıdaki gibi bir kutu içine yerleştirebilirsiniz:

 

 

 

 

Televizyon kumandası ile lambaının kontrolü

 

 

Notlar:

 

Entegre yerleşimi için bakınız: Entegreler hakkında bilgiler

Bakınız: Baskı devre hazırlamak

Bakınız: Transistörler nasıl kullanılır?

Bakınız: Diyot nasıl kullanılır?

Devrede 220V kullanıldığından dikkatli olunuz. Güvenliğinizi sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

p10 led panel

5 YORUMLAR

  1. Hocam paylaşımını çok beğendim tebrik ederim.Hocam ben aynısını yapmak istiyorum , forumlarda baya gezdim aslında birşey soracağım genelde devreler çok küçüktü gezdiğim sitelerde bu devremiz birazcık büyük gibi hocam ?
    ben bunu evimizde kullandığımız lamba için yapacağım bi sıkıntı çıkarmı siz 120 V demişsinizde.
    . baskı devresi sizde hazır halde mevcut mu ? Yeni öğrenciyimde biraz zorluk çekebilirm onun için.değilse kendim yapmaya başlayacağım.devreyi yaparken sorunlar çıkabilir ortaya onun için e maail adresiimi eklermisiniz yada siz verin ben ekleyeyim çok teşekkürler hocam

  2. merhaba ,bende bu devre çalışmasını geçen yaptım fakat anlamadığım tek nokta lamba bağlantısının nasıl olduğu?bunu açıklarsanız memnun olurum.resimle gösterirseniz bağlantıları çok iyi olur.kolay gelsin

  3. Hocam çok güzel bir devre olmuş.Bir sorum olacaktı devreyi televizyon kumandası ile kontrol etmek istemediğim için kumanda devresi yapmak istiyorum fakat hiçbir yerde yok yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here