Neden USBasp Programlayıcı Kullanmalıyız?

Atmel markalı 8 bitlik mikrodenetleyici programlarken bir programlayıcıya ihtiyaç duyarız. Elbette ki önerilen Atmel markalı orijinal AVRisp MKII’dir. Ancak fiyatı oldukça pahalı olmasından kaynaklı sadece 3-7 dolar aralığında USBasp ile aynı işlevi farklı bir program ara yüzü kullanarak da mümkündür.

AVRisp MKII pahalıdır, kullanımı kolaydır, Atmel Studio direkt olarak tanır, USBasp çok daha ucuzdur, kurulumu zordur, Atmel Studio’ya istenirse tanıtılabilir. Piyasa da en çok kullanılan 2 Atmel mikrodenetleyici programcısının artıları ve eksileri bunlardır. Bu yazımızda ise USBasp kurulumundan söz edeceğiz.

USBasp Programlayıcı Kurulumu

USBasp Versiyon 2 Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinde kurmaya çalıştığınızda karşınıza çıkacak en büyük sorun kuşkusuz, ürünün orijinal olmamasından kaynaklıdır. Bu sorunu gidermen için bilgisayar açılmadan önce her bilgisayarın farklı bir tuşu ile girilen genellikle F11, F9, F10 gibi tuşlarla girilen “choose an option” ekranına giriş yapınız. Unutmayın ki bu ekrana giriş yapmak, Windows kendini yüklemeden yapmanız gerekmektedir.

“Troubleshoot” > “advenced options” > “Startup settings” seçeneğini tıklayınız. Bu seçenekte  karşınıza bir liste çıkacaktır. O listeden “Disable Driver Signature Enforcement ” seçeneğini tıklayıp, bilgisayarınızı yeniden başlatmak için en aşağıda ki “restart” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Yukarıda ki bütün bu işlemlerin sonucunda artık sizde kurulu olan Windows kuracağınız donanımın orijinalliği için driver imzası istememektedir. Bu nedenle de USBasp donanımını bilgisayarınıza sorunsuz şekilde yükleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki yukarıda ki yaptığınız ayar, bilgisayarınızın her yeniden açılıp – kapandığında yeniden yapılması gereklidir ancak USBasp Atmel avr programlayıcıyı bir kez başarılı şekilde yükledikten sonra tekrardan bu işleme gerek kalmaz. Ancak belirtilmelidir ki başarısız bir yükleme sonrasında tekrar yüklemek isterseniz, bütün bu işlemleri en başından almalısınız.

Buradan sonra USBasp avr programlayıcınızın versiyonuna göre internetten doğru driver’ı bulmalı ve yüklemelisiniz. Eğer bütün bu işlemleri başarılı şekilde yaptıysanız, “aygıt yöneticisinde” yani İngilizce ise Windows’unuz “Device Manager” da USBasp tanımlı olacaktır.

 

usbasp 1 usbasp 2 usbasp 3

USBasp Kullanımı ve Tavsiye Program

USBasp kullanımını çeşitli ara yüzler ya da direkt Atmel Studio’ya tanıtarak kullanmak mümkündür. Şahsen Atmel Studio’ya tanıtmak en avantajlı olanıdır ancak enteresan bir şekilde Atmel Studio güncellendiğinde donanımı tanımama sorunu verdiği için sizlere Khazama proramını öneriyorum. Basit ara yüzü, fuse biti kullanımı, eeprom yazma seçenekleri, basit program atma seçenekleri, desteklediği MCU bakımından oldukça iyi ve küçük bir programdır. Genellikle karşılaşılan en büyük sorun ise alınan USBasp programlayıcıların firewall güncellemesine gerek duyması olmaktadır. Bu durumda ise “USBasp firmware update” meta kelimeleri ile arama motorlarında aratırsanız, sorununuzu büyük ihtimalle çözeceksinizdir. Ancak 2. Bir atmel programlayıcıya ihtiyaç duyacaksınız, bunu da genellikle geliştirme kartlarını –ki ben Arduino ile bu durumu aşmıştım- anlık olarak Atmel programlayıcıya çevirerek gidermektedir, hazır kodları internette kolayca bulabilirsiniz.

 

Khazama

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here