Ana Sayfa Devre Şemaları Güç kaynağı devreleri Yüksek akımlı ayarlanabilir güç kaynağı: 2-36V 10A

Yüksek akımlı ayarlanabilir güç kaynağı: 2-36V 10A

1
1646

[wpfp-link] 

Birçok uygulamada yüksek akımlı güç kaynaklarına ihtiyacımız olabilir.  Bugün sizlerle yüksek akım (10A) verebilen ayarlanabilir (2-36 volt arasında) bir güç kaynağı devresi paylaşacağız. Bu devrenin en belirgin özelliği çok fazla malzeme gerektirmemesi, görece basit olması ve VR1 potansiyometresi ile çıkış gerilminin kolayca ayarlanabilmesi.

Devrede kullandığınız malzemeler uygun olarak seçilmeli. Yosa devreden alabileceğiniz akım 10A den daha az olabilir. Uzun süreli kullanımlarda devre sorun çıkarabilir. Kullandığınız transformatörün sekonder akımı 10A lik olmalı. 18000 uF lık kondansatör bulamazsanız bunun yerine 2 adet 10000 uF kondansatörü paralel bağlayabilirsiniz.

10A guc kaynagi
10A güç kaynağı

Notlar:

Eğer başka güç kaynağı devrelerine bakmak isterseniz Güç Kaynakları kategorimize gözatınız. Güç kaynakları hakkında temel bilgiler için şu konumuzu okuyunuz.

Bakınız: Transistörler nasıl kullanılır?

Bakınız: Baskı devre hazırlamak

Bakınız: Diyot nasıl kullanılır?

Bakınız: Multimetre nasıl kullanılır?

p10 led panel

1 Yorum

  1. Hocam merhaba
    220V // 36V 5Amp çıkışlı bir güç kaynağını ( Trafosuz – Çinden getirttim ) ayarlanabilen güç kaynağına dönüştürmek istiyorum..Bu şemayı veya önerebileceğiniz başka bir şemayı kullanabilirmiyim.. Yaptığım basit ayarlılarda çok fazla ısınma yaptı..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here