Daha öncelerde peltier ile alakalı bir yazı yazmıştım çalışma mantığı hakkında anlatımlarda bulunmuştum. Peltier bir tarafı sıcak bir tarafı soğuk olan bir elemandı. Soğuk tarafıyla bir buzdolabı ama mini buzdolabı yapmanız mümkün. Eğer o yazıyı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Peltier gerçekten müthiş bir eleman bu elemanla elektrik üretebileceğinizi de söylemeliyim.

FIP2QIGFYIYO27X.LARGE

Malzemler:

Alüminyum folyo

Peltier

Güç Kaynağı İsterseniz USB isterseniz adaptör isterseniz güç kaynağı

Kablo

Kutu

Alüminyum levha

Fan 

FKS0JLKFYIYO2HJ.LARGE

Öncelikle kutunun iç kısmını alüminyum folyo ile kaplıyoruz ki içeride soğuk yayılsın. 

Ardından kutunun alt kısmından bir kare şeklinde alüminyum levhamızın boyutunda bir delik açıyoruz. Buraya peltierimizi koyacağız ayrıca bu kutunun alt kısmında olsa daha iyi olur üzerine koyduğunuz teneke kolayı soğutmada daha başarılı olabiir.

Eğer isterseniz üst kısmında da açabilirsiniz. Peltierin diğer bölgesi altta olmasına göre daha az ısınabilir fakat soğutmaya baktığımızda soğutmak istediğimiz nesnelere uzak kalacağı için peki iyi bir yöntem olmayabilir.

Ucuz ve kolay olması için kutu kullanılıyor. Kutu yerine metal kullanmanız veya plastik kullanmanız bile daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Çok fazla büyük bir kutuda seçmeyin ki içeride soğukluk sağlanabilsin.

FF0HG65FYIYO2IQ.LARGE

Daha sonra alüminyum levhanın üzerine peltierimizi yapıştırıyoruz. Alüminyum levha peltierin alt kısmının ısınmasını azaltacaktır ısıyı alüminyum çekecektir.

Bu aşamada şuna dikkat etmelisiniz alt taraf ne kadar soğuk kalırsa üst tarafta o kadar soğuk olacaktır. Yani alt taraf ısındıkça üst tarafın soğuması da azalacaktır. Bir süre sonra altta ki ısı üstte geçmeye başlayabilir.

Bu aşamada peltieri alüminyum levhanın tam üzerine koyabilrisiniz. Eğer usb ile bağlamak istiyorsanız eski bir pc oyun konsolu kolunuzun veya mousenuzun veya herhangi bir usb girişli cihazınızın kablosunu kullanabilirsiniz.

USB kabloda kullanamanız gereken kablo renkleri kırmızı ve siyahtır.

Bu kablolar size ısıyı verecektir diğer bir nokta ise peltier elektrik verildiğinde akımın yönüne göre sıcak soğuk tarafını belirleyecektir. Soğuk tarafın kutunun içinde 

FVAB3IIFYIZ3R5A.LARGE

kalmasına dikkat edin.

Evet artık mini buzdolabımız hazır.

İstediğiniz şekli tasarımı verebilirsiniz bu sizin hayal gücünüze kalmış.

Bir süre sonra alüminyum levha ısınacaktır. eğer uzun süre takılı kalsın diyorsanız levhanın altına bir adette fan koymanız iyi olacaktır.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Eğer aklınıza takılan bir soru olursa

http://www.elektronikhobi.net/forum adresini kullanabilirsiniz.

Dip not peltieri ters çevirirseniz kahvenizi ısıtmak içinde kullanabilirsiniz.