Bu proje 3x3x3 bir LED Küp projesidir. Bir PIC16F690 kullanılarak çalışır. Nasıl yapıldığıyla ilgili bu kısa açıklama ile birlikte ayrıca kendi LED modelinizi oluşturabileceğiniz ; PIC için .asm dosyasını ve VB.NET ile yazılmış bir yazılım parçası dahil ettik. Bunlar .asm dosyalarına dönüştürülebilir ve ana .asm kodunun içine konulabilir.

1

 

Aşama 1 : İnşa Etme

 

2

3
9 LED’in her bir tabakası ile katotların tamamı birbirine bağlanmıştır. Küp çoklanmıştır, yani bu yalnızca bir tabakanın herhangi bir zamanda çalışabileceği anlamına gelir . Tüm kübün aydınlanmış gibi görünmesi çok hızlı şekilde gerçekleşir. RB5, RB6 ve RB7 aydınlanmış olan tabakayı kontrol eder .

Resimlerden en üst katman bağlantılarını görebilirsiniz. Biz sadece bağlantıyı nasıl yapabileceğinizi göstermek için RC2’yi bağladık, kalan LED’ler de aynı şekilde bağlanır.

LED’leri birbirine bağlamanın en kolay yolu şöyledir, bir parça tahtaya 9 delik açın (resim 2) , daha sonra LED’leri deliklere yerleştirin, bacakları bükün ve katotları birbirine lehimleyin. Bunların üçünü gerçekleştirdikten sonra, onları basitçe istifleyin ve anotları birbirine lehimleyin . 9 anot ve 3 ortak katodu devrenize bağlayarak sonuçlandırabilirsiniz.

 

 -Kübü inşa etmek için gerekli tüm malzemeler :

  • 1 x 5v regülatör
  • 1 x anahtar
  • 1 x PIC16F690
  • 3 x NPN transistör
  • 3 x 330 ohm direnç
  • 9 x 220 ohm direnç
  • 1 x 220uF kapasitör
  • 27 x LED
  • Ve MPLAB PIC programlama yazılımı (Diğer yazılımlar da çalışabilir, ancak verdiğimiz .asm dosyasında biraz değişiklik gerekebilir)

 

Aşama 2 : Yazılım

 

4

5

 

Şimdi  kübü oluşturabilmek için , burada LED küp modelleri oluşturmak için hazırlanan yazılımı kullanırız .

Bu dosyada .asm dosyası yazılımı ile , zaten yüklenmiş olan bazı modeller ve kendi modellerinizi nasıl ekleyeceğiniz yalın şekilde gösterilmiştir.

İkinci resim, modeller için ikili(binary) bilgilerin yazılıma nasıl kaydedileceğini göstermektedir.

Tabaka 1, Tabaka 2, Tabaka 3 ve Tabaka 4 kullanılan PIC ‘de kaydolur . Belli ki, Tabaka 1, 2 ve 3; en üstü, ortayı ve alt tabakaları temsil eder, ama sadece 8 bit vardır, bu nedenle kullanılan tabaka 4 başka bir yere kaydolur . 9. LED 3 tabaka için veri muhafaza eder , LED’ler açıkken parlaklık ve zaman alması için buna ihtiyaç duyulur.

Umarım projedeki açıklamalar açık ve yeterlidir. İnşa etmek çok zor değil sadece LED’leri düzenlemek için biraz zamanınızı alır.

Ayrıca sizi için zip dosyası halinde programlama kodlarını da ekledik :

Software

VB Kodu :
VB Code

İlgili Video :

Kaynak: http://www.instructables.com/id/3x3x3-LED-Cube/

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here