Geçen gün bir arkadaşım bana bu devreyi gösterdi. Bir çok kişinin bu devreyi bilmediğine eminim. Siteden paylaşmaya karar verdim.

78 serisi regülatörleri aşağıdaki tabloda gösterildiği değerlerde imal edilirler.  78 ‘den sonra gelen iki rakam, regüleli çıkış gerilimini göstermektedir.

tablo 78xx

Akım Takviyeli Pozitif Regülatör

Aşağıdaki şekilde, 7805 regülatörlü bir devrenin çıkış akımını yükseltmek için uygulanan transistör devresi gösterilmiştir. Transistör çalıştığı zaman IL yük akımını arttırmaktadır. R direnci hem transistörün emiter-beyz polarmasını, hem de entegre giriş bağlantısını sağlamaktadır. Transistörün çalışması için VBE = 0,6Volt olmalıdır. Bu gerilim, R direnci üzerindeki, VR gerilim düşümü ile oluşmaktadır. Yani, VR=VBE ‘dir.

Transistörün çalışması için R direncinden geçmesi gereken IR akımının hesaplanması:

R direnci 4,7 Ω gibi küçük değerlerde seçilir.

IR=VR/R =0,6/4,7 = 0,217A olarak bulunur.

IR = 0,127A ‘e ulaştığında transistör çalışır ve yük akımını takviye eder. Güçlü bir transistör seçildiği takdirde bu takviye 10A ‘e kadar çıkar.

Transistörün takviye akımı tamamen regülatör giriş akımına bağlı olup, bu akım sabit kaldığı müddetçe, transistörün giriş ve çıkış akımları da sabit kalacak ve belirli bir oranda IL yük akımını takviye edecektir. Dolayısıyla yük gerilimi de belli değerlerde sabit kalacaktır.

akım artırmalı regülatör devresi

Yararlanılan kaynaklar: diyot.net

[wpfp-link]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here