indir

Eveet… Çoğumuz günlük hayatımızda  kontrol kalemini kullanmışızdır. Fakat kontrol kaleminin çalışma prensibini pek az kişi bilir.

Normal şartlar altında tamamlanmayan bir devre üzerinden akım geçmez. Fakat kontrol kaleminin arka tarafına dokunduğumuzda neon lamba yanıyor. Bu da vücudumuzdan bir elektrik akımının geçtiğini gösterir.

Tamam orasını da anladık ama devrenin tamamlanabilmesi için vucudumuzun eksi kutup ya da diğer bir faz ile bağlantısı olması gerekmez mi? Evet gerekir.  E ama vucudumuzun herhangi bir tarafı nötr kutbuna dokunmuyor.  Bu durumda akım nasıl gerçekleşebilir?-Sorusunun cevabı kapasitif yüklerde saklı.

Kapasitörü hatırlayın.

kondansator_sarjidielectric_capacitor2

Kapasitor birbirine paralel iki plate den oluşmuştur.  Platelerin birini eksi birini artı kutba bağladığımızda eksi kutba bağladıımız plate üzerinde elektronlar birikirken artı kutba bağladığımız plate üzerindeki elektronlar karşı taraftaki elektronlar tarafından itilir ve pilin artı kutbu tarafından çekilir.  Bu durumda arada yalıtkan bir malzeme olsa dahi akım oluşmuş olur. DC  bir akım kapasitör üzerinden bir müddet akmaya devam eder. Kapasitör dolduğunda akım kesilir. Fakat ac voltajlarda eğer kapasitör tam olarak dolmuyorsa akım hiç kesilmez.

İşte kontrol kaleminin çalışma mantığı da budur.   Aslında vücudumuz ac akımın artı kutbu ile eksi kutbu arasında bir kapasitans görevi görür.  Tabi kontrol kalemi üzerinde yoğun bir direnç olduğu için bu akım çok düşüktür.  Çarpılmaların %90 nı da vücudun kapasitans etkisi göstermesinden kaynaklanır.

2 YORUMLAR

  1. Yazınızdaki bir yanlışlığı düzeltmek isterim aşağıdaki cümle de diyot yanıyor yazılmış ama kontrol kalemlerinde diyot bulunmaz. Işık veren eleman bir led diyot vs değil, neon lambadır.
    “Fakat kontrol kaleminin arka tarafına dokunduğumuzda diyot yanıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here