Geçenlerde akü şarj devresi lazım oldu. Biraz araştırma sonunda birkaç tane akü şarj devresi buldum. Başkalarının da faydalanması için burada paylaşıyorum. Öncelikle belirteyim ki, bu konuda paylaştığım tüm devrelerin çalıştığı teyit edilmiştir.

Konunun sonunda aküler hakkında çok ayrıntılı bilgiler var.  Akülerin şarj edilmesi hakkında gereken bilgiye sahip değilseniz,  önce o dökümanı incelemenizi öneririm.

1- 12V SEA-LEAD ACİD OTOMATİK AKÜ ŞARJ DEVRESİ

Bir çok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm sea lead acid (kuru akü) dedikleri ”bana göre hiçbir akü kuru olamaz” aküler için şarj devresidir.Şarj işlemi bittiğinde akımı otomatik keser.Maliyeti ucuz en fazla 5-6 tlye mal oluyor devre ticari kullanılan hazır kiti 20tl gibi fiyata satılan devredir.Nette kısa bir araştırmada benzer devreler görürsünüz.Devrenin pcb’sini kendim çizdim şematiğini asis te simüle ettim hiç bir sorunu yok zaten kendim kullanıyorum.Devre bu haliyle 12V 7Ah aküler için 650 ile 700 mA akım veriyor.

Gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.Devre ile ilgili herşer dosyada mevcuttur.

 

1359831161 aku sarj devresi

Not: Devreye en fazla 40volt dc gelime kadar besleyiniz,kalibrasyon olayına gelince devreye enerji verdikten sonra tripot  ile şarj voltajını ayarlayın ve daha sonra akü bağlantılarını yapınız.Bağlantı yapıldığında sarı led yanarak şarj işlemi başlamış olacaktır,ben 12v 7ah aküyü yaklaşık 10-12 saat gibi sürede şarj ettim.Şarj işlemi bittikten sonra led yavaş yavaş sönecektir tamamen söndüğünde şarj tamam demektir.

Dosyalar:  12V SEA-LEAD ACİD AKÜ ŞARJ DEVRESİ

Kaynak:http://goo.gl/0cnhRI

 

 

2- 12 volt akü şarj devresi

 

Uzun süredir kullandığım ve tamir için gelen yabancı bir çihazdan kopyalanmıştır , oldukca kararlı çalışmaktadır pot ile ayarladığınız voltaja gelen aküyü akımı kısma yoluna giderek sürekli düşük akımda şarj etmektedir pişman olmayaçağınız bir devre iş yerinde olduğum için şu an yapılmış devre resmi burakamıyorum , saygılarımla .

 

AkuSarjdevresi

 

Devre üzerindeki trimpot ile şarj voltajını 13.5- 14volt gibi ayarlıyorum Akımı devre kendisi ayarlıyor.İlk şarja bağladığınızda akünün durumuna göre 7-8 amper veriyor.Akü voltajı ayarlanan gerilime ulaşınca devre akımı yavaş yavaş kısıyor 0.5 amper 0.2 amper gibi sukunet akımında şarj ediyor yani siz aküyü şarjdan almayı unutsanız bile akünüz arızalanmıyor.Özellikle akımı kendisi ayarlaması çok iyi. Ben birde voltmetre ve ampermetrede bağladım sürekli kontrol ediyorum. Tavsiye ederim.Şu ana kadar kullandığım en iyi şarj devresi.Tristörü soğutucuya bağlayın. Sadece trafo biraz ısınıyor fan koyarsanız onuda hissetmiyorsunuz.

 

3-  100 Watt 12 Volt Solar Panel Kurşun Asit Akü Şarj Devresi

 

Kadirli 145.600 Rölesinin bulunduğu Sülemiş Tepesinde bir çalışma nedeni ile elektrik hattı kesilince
100 Watt lık bir Solar panel satın almak zorunda kaldık.
Aşağıdaki, bu güneş paneli için tasarladığım basit ve analog çalışan bir şarj devresi.
Yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.

 

solar sarj

Dosyalar: solar_s1_dosyalar

Kaynak: http://goo.gl/9uCtjX

 

4- 12V kurşun akü şarj devresi

 

Akü (12V) şarjörü olarak tasarlamış olduğum ve aşağıda devre şemasını gördüğünüz cihaz ufak değişiklerle, değişik kapasitedeki kurşunlu aküleri şarj etmek amacıyla güvenle kullanılabilir. Köprü diyotla tam dalga doğrultması yapılmış, ancak büyük kapasitörlerle filtre edilmeyerek darbeli şarj gerçekleştirilmiştir. Kuşunlu akü şarjında, regüle doğru akım yerine darbeli akımla şarjın akü için daha sağlıklı olduğu, plaklarda sülfat kristallerinin birkimini büyük ölçüde önleyebildiği bilinmektedir.

Kurşunlu aküleri şarj ederken dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. Birincisi; şarj akımının akü kapasitesinin 1/10’undan fazla olmaması (ki bu devremizde akım sınırlamasıyla sağlanmakta), ve ikincisi de akü voltajını 14,4 Voltun üzerine çıkartmamaktır (ki bu da yine devrede voltaj sınırlaması ile gerçekleşmektedir) -Değerler 12V kurşunlu akü için verilmiştir-

Bir diğer husus da, akü şarj edilirken full kapasiteye erişebilmek için akü voltajı 14,4 Volta kadar yükseltilmelidir. Daha sonra da aküyü tam dolu seviyede uzun süre tutabilmek amacıyla, uygulanan voltaj 13,5 Volt seviyesine indirilir. Bu voltaj çok uzun süreler uygulanabilir ki, bu şarj aşamasına float şarj denir. Bu durumda akünün kaynama ve aşırı şarj riski ortadan kalkar. Devre bu olanağı da sunacak şekilde tasarlanmıştır.

charger

Kaynak: http://goo.gl/I9nei7

5- Güneş paneli şarj cihazı (aşırı şarj korumalı)

 

This circuit is formed maintain one’s position voltage from solar cell with , shunt regulator circuit. For protect voltage not too until much destroy battery. Because of something charger too much. The D2 be for protect current flow turn back from battery during nighttime. The circuit maintains one’s position current the few , for feed give the circuit randoms voltage battery. Which have IC LM723 be main part by may use battery model acid general lead. That want power supply give the circuit all the time , thus should choose battery at have many capacity such as , 40Ah sizes etc. The detail is other , see in the circuit.

 

solar-battery-charger-with-overcharge-protection

 

Kaynak: http://goo.gl/4sEdj0

 

6- L200 ile 12V 1.3AH AKÜ ŞARJ DEVRESİ

 

l200-12v-1-3ah-aku-sarj1

 

Bu devre ile 12V1.3AH asitli aküleri kontrollü olarak şarj edebilirsiniz. şarj akımı sabit olarak 160ma civarındadır. akünüzü şarja bağladığınızda şarj ledi ışık verecektir ve bu sırada TL521 optokuplörü şarj başlangıcını algılayarak regüleyi 14.5 v…15v civarında bir gerilime ayarlar. akünün şarj seviyesi bu voltaja ulaşınca şarjı durur ve led söner. regülasyon voltajı ise 13.3v civarında yüzdürme değerine gelir.

Kaynak: http://goo.gl/hcGLXY

 

7- LED GÖSTERGELİ AKÜ ŞARJ DEVRESİ

 

aku-sarj-devre-semasi (3)

Devre 12v akü şarjı için yapıldı duruma göre ayarlı güç kaynağı olarakda kullanılabilir voltaj göstergesi ve akü dolduğunda voltaj kesimi için LM3914 entegresi kullanıldı.. Akü dolduğunda voltajın kesilmesi için röleli ek devre LM3914 entegresinin 10 numaralı bacağına bağlanıyor..

 


Kaynak:http://goo.gl/1P80ok

Bonus: Aküler hakkında bilinmesi gerekenler

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here