[wpfp-link] 

Ayarlanan sürede istediğiniz cihazın çalışmasını sağlamak için dijital zamanlayıcı devrelerini kullanabilirsiniz. PIC16F628A mikrodenetleyici kullanılan bu projede anahtarlamayı röle ile yapıyoruz. Bu sayede hem on hem de off anahtarlaması yapabiliyorsunuz. Ayarlayabileceğiniz maksimum zaman 99 saat 59 dakika. 🙂 Pic ile zamanı programlanabilen anahtarlama devresinde 16×2 karakter LCD ekran ve 4 tane push buton kullanıyoruz.

 

 

Devre Dizaynı:

 

Pic ile zamanı programlanabilen anahtarlama devre şeması  aşağıda. PN2222 transistörü 5V röleyi sürüyor.  PIC16F628A nın RB3 pini bu transistörü tetikliyor. 4 tane push butondan alınan dijital girişler RA2, RA3, RA4, ve RB0 pinleri üzerinden okunuyor. Lcd ekran 4 bit modunda çalışıyor. LCD yi sürmek için  PIC16F628Anın sadece 6 I/O pinini kullanmak yeterli oluyor. Buzzer, süre başladığında ve bittiğinde duyuabilir bir ses çıkarıyor. Devrenin çalışması için gereken +5V ise 7805 regülatörü ile sağlanıyor.  Regülatör girişi ise 9V DC. 

 

 

 

 

 

LCD üzerindeki Pin 15 ve pin 16 LCD ekranın arka ışık girişi. Sadece arka aydınlatma özelliği olan LCD lerde bu pinler var. Bu pinleri kullanmak için 39 ohm luk seri direnç üzerinden bu pinleri power (besleme) girişine bağlayabilirsiniz. LCD arka aydınlatması sayesinde ışık miktarının yeterli olmadığı yerlerde LCD yi okumak mümkün olmaktadır.

 

 

 

 

Nasıl Çalışıyor?

 

Butonların özellikleri aşağıdaki gibi:

 

 

  • ON/OFF Zaman Butonu :  Hem ON hem de OFF zamanı ayarlanabiliyor. Devre ilk açıldığında timer off konumunda. Butona basarak, ON veya OFF zamanını ayarlayabilirsiniz.
  • SEÇME(SELECT) butonu : Bu butona basarak Saat ve dakika arasındaki seçimleri yapabilirsiniz.  Seçtiğiniz zaman birimi, ON/OFF Zaman Butonuna bastığınızda artar.
  • GİRİŞ (ENTER) butonu: Uygun saat ve dakikayı seçtiğinizde bu butona basarak kaydedebilirsiniz.
  • START/STOP butonu: Timer ı yani zamanlayıcıyı başlatığ durdurmak için kullanılır.

 

Aşağıdaki videoda devrenin nasıl çalıştığı görülüyor.

 

 

 

 

 

Pogramlama:

 

 

Yazılım microC ile yazılmış. Program dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz.

 

 

Kaynak için buraya bakınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here